Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 2 | 1 | 0 | 6 / 0 | 60 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 2 | 8 | 0 | 0 |
| Putoamispelit | 5 | 1 | 0 | 8 / 0 | 47 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | 0 | 7 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 7 | 2 | 0 | 14 / 27 | 54 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 29 | 2 | 15 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 4 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 0 | 1 / 0 | 13 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 3 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 7 | 0 | 0 | 1 / 9 | 6 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 | 2 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 17 | 3 | 12 | 59 / 0 | 59 % | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 106 | 78 | 47 | 9 | 12 |
| Yhteensä | 17 | 3 | 12 | 59 / 100 | 59 % | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 106 | 78 | 47 | 9 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 6 | 6 | 56 / 0 | 55 % | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 146 | 34 | 90 | 10 | 11 |
| Pudotuspelit | 10 | 1 | 4 | 27 / 0 | 69 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 58 | 19 | 31 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 34 | 7 | 10 | 83 / 141 | 62 % | 17 | 0 | 0 | 0 | 0 | 204 | 53 | 121 | 12 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 8 | 5 | 5 | 16 / 0 | 42 % | 11 | 1 | 0 | 0 | 0 | 42 | 12 | 26 | 2 | 2 |
| Pudotuspelit | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 33 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 9 | 5 | 5 | 18 / 44 | 38 % | 11 | 1 | 0 | 0 | 0 | 45 | 12 | 27 | 3 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 18 | 11 | 12 | 92 / 0 | 63 % | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 151 | 125 | 58 | 14 | 13 |
| Pudotuspelit | 4 | 1 | 3 | 12 / 0 | 41 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 24 | 17 | 12 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 22 | 12 | 15 | 104 / 174 | 52 % | 27 | 0 | 0 | 0 | 0 | 175 | 142 | 70 | 17 | 16 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 3 | 53 | 185 / 0 | 76 % | 57 | 1 | 0 | 0 | 0 | 234 | 383 | 49 | 14 | 14 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 4 | 6 / 0 | 67 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 18 | 0 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 29 | 3 | 57 | 191 / 252 | 71 % | 61 | 1 | 0 | 0 | 0 | 240 | 401 | 49 | 15 | 15 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 5 | 38 | 150 / 0 | 64 % | 44 | 1 | 0 | 0 | 0 | 227 | 288 | 77 | 17 | 18 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 3 | 7 / 0 | 100 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 13 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 6 | 41 | 157 / 240 | 82 % | 48 | 1 | 0 | 0 | 0 | 239 | 301 | 82 | 17 | 18 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 10 | 32 | 177 / 0 | 67 % | 42 | 0 | 0 | 0 | 0 | 248 | 313 | 71 | 8 | 8 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 6 / 0 | 75 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 9 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 30 | 10 | 33 | 183 / 274 | 71 % | 43 | 0 | 0 | 0 | 0 | 255 | 322 | 72 | 8 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 9 | 39 | 159 / 0 | 59 % | 52 | 4 | 0 | 0 | 0 | 222 | 281 | 73 | 12 | 12 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 8 / 0 | 80 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 18 | 1 | 0 | 1 |
| Yhteensä | 30 | 9 | 40 | 167 / 279 | 70 % | 53 | 4 | 0 | 0 | 0 | 231 | 299 | 74 | 12 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 33 | 20 | 45 | 207 / 0 | 64 % | 66 | 1 | 0 | 0 | 0 | 302 | 372 | 95 | 15 | 15 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 5 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 5 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 20 | 45 | 212 / 333 | 57 % | 66 | 1 | 0 | 0 | 0 | 311 | 377 | 99 | 15 | 15 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 17 | 60 | 195 / 0 | 58 % | 80 | 3 | 0 | 0 | 0 | 318 | 422 | 123 | 21 | 21 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 2 | 4 / 0 | 80 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 7 | 4 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 29 | 17 | 62 | 199 / 342 | 69 % | 82 | 3 | 0 | 0 | 0 | 326 | 429 | 127 | 22 | 22 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 19 | 37 | 140 / 0 | 59 % | 59 | 3 | 0 | 0 | 0 | 231 | 249 | 91 | 21 | 21 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 4 / 0 | 57 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 5 | 5 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 26 | 19 | 38 | 144 / 245 | 58 % | 60 | 3 | 0 | 0 | 0 | 240 | 254 | 96 | 22 | 22 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 6 | 47 | 153 / 0 | 62 % | 57 | 4 | 0 | 0 | 0 | 247 | 279 | 94 | 12 | 13 |
| Yhteensä | 26 | 6 | 47 | 153 / 245 | 62 % | 57 | 4 | 0 | 0 | 0 | 247 | 279 | 94 | 12 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 7 | 41 | 154 / 0 | 62 % | 51 | 3 | 0 | 0 | 0 | 236 | 283 | 82 | 14 | 14 |
| Yhteensä | 26 | 7 | 41 | 154 / 250 | 62 % | 51 | 3 | 0 | 0 | 0 | 236 | 283 | 82 | 14 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 4 | 25 | 91 / 0 | 51 % | 29 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 4 | 25 | 91 / 180 | 51 % | 29 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...