Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 40 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 3 | 2 | 0 | 0 |
| Putoamispelit | 6 | 0 | 2 | 14 / 0 | 45 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | 13 | 16 | 3 | 4 |
| Yhteensä | 7 | 0 | 2 | 16 / 36 | 43 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 34 | 16 | 18 | 3 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 7 | 6 | 50 / 0 | 40 % | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 126 | 49 | 76 | 3 | 3 |
| Pudotuspelit | 4 | 0 | 2 | 9 / 0 | 45 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 13 | 8 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 30 | 7 | 8 | 59 / 144 | 43 % | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 143 | 62 | 84 | 4 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 6 | 15 | 86 / 0 | 47 % | 23 | 2 | 0 | 1 | 0 | 172 | 84 | 86 | 8 | 8 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 0 | 12 / 0 | 55 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | 12 | 8 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 32 | 6 | 15 | 98 / 207 | 51 % | 23 | 2 | 0 | 1 | 0 | 192 | 96 | 94 | 9 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 5 | 18 | 94 / 0 | 53 % | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 177 | 170 | 83 | 14 | 16 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 1 | 7 / 0 | 33 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 9 | 6 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 30 | 5 | 19 | 101 / 198 | 43 % | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 | 190 | 179 | 89 | 16 | 18 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 18 | 7 | 11 | 70 / 0 | 52 % | 20 | 2 | 0 | 0 | 0 | 148 | 59 | 78 | 5 | 5 |
| Yhteensä | 18 | 7 | 11 | 70 / 134 | 52 % | 20 | 2 | 0 | 0 | 0 | 148 | 59 | 78 | 5 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 5 | 9 | 71 / 0 | 41 % | 15 | 1 | 0 | 0 | 0 | 140 | 97 | 68 | 9 | 9 |
| Pudotuspelit | 12 | 1 | 3 | 25 / 0 | 37 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 40 | 38 | 15 | 6 | 6 |
| Yhteensä | 40 | 6 | 12 | 96 / 241 | 39 % | 19 | 1 | 0 | 0 | 0 | 180 | 135 | 83 | 15 | 15 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 4 | 13 | 97 / 0 | 47 % | 17 | 0 | 0 | 0 | 0 | 152 | 149 | 55 | 14 | 14 |
| Yhteensä | 28 | 4 | 13 | 97 / 205 | 47 % | 17 | 0 | 0 | 0 | 0 | 152 | 149 | 55 | 14 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 9 | 13 | 120 / 0 | 53 % | 23 | 1 | 0 | 0 | 0 | 229 | 105 | 109 | 16 | 16 |
| Yhteensä | 28 | 9 | 13 | 120 / 227 | 53 % | 23 | 1 | 0 | 0 | 0 | 229 | 105 | 109 | 16 | 16 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 6 | 34 | 133 / 0 | 59 % | 42 | 2 | 0 | 0 | 0 | 264 | 181 | 131 | 6 | 5 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 3 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 8 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 26 | 6 | 34 | 136 / 233 | 54 % | 42 | 2 | 0 | 0 | 0 | 267 | 189 | 131 | 6 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 6 | 39 | 152 / 0 | 57 % | 45 | 0 | 0 | 0 | 0 | 281 | 233 | 129 | 9 | 10 |
| Yhteensä | 29 | 6 | 39 | 152 / 267 | 57 % | 45 | 0 | 0 | 0 | 0 | 281 | 233 | 129 | 9 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 34 | 11 | 40 | 171 / 0 | 58 % | 51 | 0 | 0 | 0 | 0 | 334 | 212 | 163 | 11 | 13 |
| Yhteensä | 34 | 11 | 40 | 171 / 295 | 58 % | 51 | 0 | 0 | 0 | 0 | 334 | 212 | 163 | 11 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 7 | 30 | 136 / 0 | 56 % | 39 | 2 | 0 | 0 | 0 | 252 | 165 | 116 | 6 | 6 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 100 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 28 | 7 | 30 | 137 / 245 | 78 % | 39 | 2 | 0 | 0 | 0 | 253 | 168 | 116 | 6 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 10 | 44 | 147 / 0 | 64 % | 54 | 0 | 0 | 0 | 0 | 283 | 203 | 136 | 13 | 16 |
| Yhteensä | 26 | 10 | 44 | 147 / 229 | 64 % | 54 | 0 | 0 | 0 | 0 | 283 | 203 | 136 | 13 | 16 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 8 | 13 | 93 / 0 | 49 % | 21 | 0 | 0 | 0 | 0 | 203 | 115 | 110 | 6 | 7 |
| Yhteensä | 26 | 8 | 13 | 93 / 189 | 49 % | 21 | 0 | 0 | 0 | 0 | 203 | 115 | 110 | 6 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 3 | 25 | 101 / 0 | 47 % | 29 | 1 | 0 | 0 | 0 | 191 | 166 | 90 | 4 | 6 |
| Yhteensä | 26 | 3 | 25 | 101 / 217 | 47 % | 29 | 1 | 0 | 0 | 0 | 191 | 166 | 90 | 4 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 21 | 4 | 22 | 97 / 0 | 56 % | 27 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 21 | 4 | 22 | 97 / 173 | 56 % | 27 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 14 | 28 | 105 / 0 | 51 % | 43 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 14 | 28 | 105 / 205 | 51 % | 43 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 8 | 15 | 61 / 0 | 53 % | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 8 | 15 | 61 / 116 | 53 % | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 11 | 4 | 66 / 0 | 46 % | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 11 | 4 | 66 / 144 | 46 % | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...