Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 12 | 17 | 116 / 0 | 61 % | 32 | 3 | 0 | 0 | 0 | 280 | 27 | 164 | 2 | 0 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 0 | 12 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 36 | 2 | 24 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 25 | 12 | 17 | 128 / 214 | 56 % | 32 | 3 | 0 | 0 | 0 | 316 | 29 | 188 | 3 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 12 | 9 | 92 / 0 | 58 % | 23 | 2 | 0 | 0 | 0 | 256 | 17 | 164 | 3 | 3 |
| Putoamispelit | 3 | 6 | 3 | 25 / 0 | 78 % | 10 | 1 | 0 | 0 | 0 | 61 | 5 | 36 | 1 | 0 |
| Halli-SM | 5 | 2 | 4 | 27 / 0 | 82 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 63 | 5 | 36 | 1 | 0 |
| Yhteensä | 28 | 20 | 16 | 144 / 225 | 72 % | 39 | 3 | 0 | 0 | 0 | 380 | 27 | 236 | 5 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 8 | 20 | 161 / 0 | 70 % | 29 | 1 | 0 | 2 | 1 | 400 | 39 | 239 | 10 | 11 |
| Pudotuspelit | 5 | 0 | 3 | 27 / 0 | 82 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 67 | 4 | 40 | 2 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 5 / 0 | 56 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 0 | 6 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 32 | 8 | 23 | 193 / 273 | 69 % | 32 | 1 | 0 | 2 | 1 | 478 | 43 | 285 | 12 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 22 | 13 | 104 / 0 | 61 % | 37 | 2 | 0 | 1 | 0 | 287 | 33 | 183 | 5 | 3 |
| Pudotuspelit | 11 | 3 | 1 | 49 / 0 | 65 % | 4 | 0 | 0 | 1 | 1 | 109 | 6 | 60 | 3 | 2 |
| Yhteensä | 36 | 25 | 14 | 153 / 246 | 63 % | 41 | 2 | 0 | 2 | 1 | 396 | 39 | 243 | 8 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 8 | 7 | 89 / 0 | 60 % | 15 | 0 | 0 | 2 | 0 | 214 | 14 | 125 | 6 | 4 |
| Pudotuspelit | 11 | 3 | 4 | 45 / 0 | 74 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 97 | 4 | 52 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 35 | 11 | 11 | 134 / 210 | 67 % | 22 | 0 | 0 | 2 | 0 | 311 | 18 | 177 | 7 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 14 | 5 | 58 / 0 | 42 % | 20 | 1 | 0 | 2 | 0 | 184 | 19 | 126 | 5 | 3 |
| Pudotuspelit | 7 | 0 | 1 | 21 / 0 | 55 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 55 | 8 | 34 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 31 | 14 | 6 | 79 / 175 | 49 % | 21 | 1 | 0 | 2 | 0 | 239 | 27 | 160 | 6 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 34 | 7 | 116 / 0 | 60 % | 43 | 2 | 0 | 2 | 0 | 348 | 25 | 232 | 8 | 6 |
| Pudotuspelit | 9 | 12 | 5 | 38 / 0 | 57 % | 19 | 2 | 0 | 0 | 0 | 96 | 20 | 58 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 35 | 46 | 12 | 154 / 261 | 58 % | 62 | 4 | 0 | 2 | 0 | 444 | 45 | 290 | 10 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 23 | 12 | 87 / 0 | 46 % | 37 | 2 | 0 | 1 | 0 | 311 | 28 | 224 | 3 | 3 |
| Pudotuspelit | 7 | 5 | 2 | 25 / 0 | 52 % | 7 | 0 | 0 | 1 | 0 | 93 | 15 | 68 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 34 | 28 | 14 | 112 / 236 | 49 % | 44 | 2 | 0 | 2 | 0 | 404 | 43 | 292 | 4 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 20 | 11 | 124 / 0 | 65 % | 32 | 1 | 0 | 0 | 0 | 324 | 28 | 200 | 1 | 1 |
| Putoamispelit | 7 | 7 | 4 | 40 / 0 | 61 % | 13 | 2 | 0 | 0 | 0 | 101 | 12 | 61 | 2 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 33 | 27 | 15 | 166 / 262 | 58 % | 45 | 3 | 0 | 0 | 0 | 429 | 40 | 263 | 3 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 10 | 19 | 149 / 0 | 68 % | 29 | 0 | 0 | 0 | 0 | 349 | 52 | 200 | 10 | 8 |
| Pudotuspelit | 7 | 1 | 8 | 44 / 0 | 67 % | 10 | 1 | 0 | 1 | 0 | 92 | 11 | 48 | 2 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 36 | 11 | 27 | 193 / 288 | 45 % | 39 | 1 | 0 | 1 | 0 | 444 | 63 | 251 | 12 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 39 | 14 | 121 / 0 | 63 % | 56 | 3 | 0 | 1 | 0 | 358 | 36 | 237 | 2 | 2 |
| Pudotuspelit | 14 | 30 | 8 | 74 / 0 | 64 % | 41 | 3 | 0 | 2 | 0 | 215 | 19 | 141 | 4 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 33 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 41 | 69 | 22 | 196 / 312 | 53 % | 97 | 6 | 0 | 3 | 0 | 576 | 55 | 380 | 6 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 8 | 11 | 111 / 0 | 65 % | 21 | 2 | 0 | 1 | 0 | 241 | 43 | 130 | 14 | 16 |
| Pudotuspelit | 11 | 4 | 2 | 37 / 0 | 57 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 76 | 21 | 39 | 7 | 6 |
| Yhteensä | 40 | 12 | 13 | 148 / 237 | 61 % | 27 | 2 | 0 | 1 | 0 | 317 | 64 | 169 | 21 | 22 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 43 | 14 | 100 / 0 | 47 % | 60 | 3 | 0 | 0 | 0 | 317 | 45 | 217 | 4 | 6 |
| Pudotuspelit | 4 | 0 | 2 | 11 / 0 | 42 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | 6 | 9 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 32 | 43 | 16 | 111 / 239 | 45 % | 62 | 3 | 0 | 0 | 0 | 337 | 51 | 226 | 4 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 33 | 24 | 153 / 0 | 60 % | 62 | 5 | 0 | 1 | 0 | 376 | 67 | 223 | 12 | 7 |
| Pudotuspelit | 3 | 1 | 0 | 13 / 0 | 72 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 | 5 | 14 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 31 | 34 | 24 | 166 / 273 | 66 % | 63 | 5 | 0 | 1 | 0 | 403 | 72 | 237 | 13 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 5 | 19 | 130 / 0 | 63 % | 27 | 3 | 0 | 0 | 0 | 285 | 61 | 154 | 13 | 10 |
| Pudotuspelit | 5 | 1 | 2 | 27 / 0 | 63 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 56 | 10 | 29 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 34 | 6 | 21 | 157 / 254 | 42 % | 30 | 3 | 0 | 0 | 0 | 341 | 71 | 183 | 14 | 11 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...