Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 12 | 0 | 7 | 42 / 0 | 55 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 96 | 25 | 54 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 2 | 11 / 0 | 69 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 23 | 9 | 12 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 15 | 0 | 9 | 53 / 93 | 62 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 119 | 34 | 66 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 7 | 13 | 107 / 0 | 69 % | 22 | 2 | 0 | 0 | 0 | 204 | 32 | 97 | 1 | 1 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 1 | 14 / 0 | 56 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | 4 | 16 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 23 | 7 | 14 | 121 / 181 | 62 % | 23 | 2 | 0 | 0 | 0 | 234 | 36 | 113 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 15 | 1 | 10 | 60 / 0 | 59 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 133 | 45 | 73 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 15 | 1 | 10 | 60 / 101 | 59 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 133 | 45 | 73 | 2 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 19 | 0 | 28 | 123 / 0 | 78 % | 30 | 2 | 0 | 0 | 0 | 206 | 91 | 83 | 4 | 2 |
| Pudotuspelit | 2 | 0 | 0 | 3 / 0 | 25 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 1 | 8 | 1 | 0 |
| Halli-SM | 1 | 0 | 0 | 6 / 0 | 75 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 1 | 6 | 0 | 1 |
| Yhteensä | 22 | 0 | 28 | 132 / 178 | 59 % | 30 | 2 | 0 | 0 | 0 | 229 | 93 | 97 | 5 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 5 | 45 | 173 / 0 | 66 % | 53 | 3 | 0 | 0 | 0 | 326 | 173 | 153 | 5 | 6 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 1 | 10 / 0 | 46 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | 14 | 10 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 3 | 0 | 4 | 11 / 0 | 46 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 | 14 | 7 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 35 | 5 | 50 | 194 / 308 | 52 % | 58 | 3 | 0 | 0 | 0 | 364 | 201 | 170 | 7 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 5 | 29 | 147 / 0 | 67 % | 35 | 1 | 0 | 0 | 0 | 288 | 95 | 141 | 7 | 4 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 1 | 7 / 0 | 30 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | 8 | 13 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 2 | 1 | 4 | 12 / 0 | 75 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 11 | 5 | 0 | 1 |
| Yhteensä | 30 | 6 | 34 | 166 / 257 | 58 % | 41 | 1 | 0 | 0 | 0 | 325 | 114 | 159 | 8 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 32 | 8 | 51 | 162 / 0 | 63 % | 63 | 4 | 0 | 0 | 0 | 304 | 194 | 142 | 9 | 11 |
| Pudotuspelit | 4 | 0 | 8 | 23 / 0 | 68 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 40 | 34 | 17 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 36 | 8 | 59 | 185 / 291 | 65 % | 71 | 4 | 0 | 0 | 0 | 344 | 228 | 159 | 9 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 1 | 48 | 163 / 0 | 67 % | 51 | 2 | 0 | 0 | 0 | 284 | 180 | 121 | 4 | 8 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 3 | 19 / 0 | 76 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 31 | 22 | 12 | 0 | 1 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 5 | 18 / 0 | 78 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | 18 | 12 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 31 | 1 | 56 | 200 / 291 | 74 % | 59 | 2 | 0 | 0 | 0 | 345 | 220 | 145 | 4 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 5 | 26 | 99 / 0 | 50 % | 33 | 2 | 0 | 0 | 0 | 197 | 122 | 98 | 4 | 4 |
| Halli-SM | 5 | 0 | 8 | 24 / 0 | 75 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 49 | 23 | 25 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 31 | 5 | 34 | 123 / 231 | 62 % | 41 | 2 | 0 | 0 | 0 | 246 | 145 | 123 | 4 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 9 | 28 | 104 / 0 | 63 % | 40 | 3 | 0 | 0 | 0 | 139 | 204 | 35 | 16 | 16 |
| Pudotuspelit | 4 | 2 | 3 | 17 / 0 | 55 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 24 | 34 | 7 | 2 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 4 | 1 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 5 | 0 | 5 | 12 / 0 | 57 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 24 | 23 | 12 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 35 | 11 | 36 | 135 / 221 | 56 % | 50 | 3 | 0 | 0 | 0 | 190 | 265 | 55 | 21 | 21 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 3 | 20 | 73 / 0 | 52 % | 24 | 1 | 0 | 0 | 0 | 102 | 148 | 29 | 13 | 14 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 1 | 5 / 0 | 39 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 9 | 1 | 5 | 5 |
| Halli-SM | 5 | 0 | 1 | 9 / 0 | 35 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | 12 | 10 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 34 | 3 | 22 | 87 / 180 | 42 % | 26 | 1 | 0 | 0 | 0 | 127 | 169 | 40 | 19 | 20 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 19 | 0 | 6 | 48 / 0 | 51 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 60 | 52 | 4 | 3 |
| Pudotuspelit | 6 | 0 | 4 | 9 / 0 | 27 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 16 | 24 | 7 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 25 | 0 | 10 | 57 / 128 | 39 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 116 | 84 | 59 | 5 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 3 | 22 | 82 / 0 | 51 % | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 153 | 108 | 71 | 7 | 6 |
| Pudotuspelit | 6 | 0 | 3 | 13 / 0 | 33 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 25 | 30 | 12 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 32 | 3 | 25 | 95 / 202 | 42 % | 28 | 0 | 0 | 0 | 0 | 178 | 138 | 83 | 10 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 23 | 1 | 2 | 46 / 0 | 37 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 72 | 80 | 26 | 18 | 20 |
| Putoamispelit | 6 | 1 | 0 | 15 / 0 | 44 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 21 | 16 | 6 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 29 | 2 | 2 | 61 / 157 | 41 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 93 | 96 | 32 | 20 | 22 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 20 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 1 | 0 | 0 | 1 / 5 | 20 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 17 | 0 | 0 | 10 / 0 | 31 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 36 | 7 | 26 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 17 | 0 | 0 | 10 / 32 | 31 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 36 | 7 | 26 | 3 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 10 | 0 | 0 | 15 / 0 | 48 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 34 | 14 | 19 | 7 | 7 |
| Putoamispelit | 6 | 1 | 2 | 10 / 0 | 31 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 | 7 | 17 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 16 | 1 | 2 | 25 / 63 | 40 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 61 | 21 | 36 | 10 | 10 |
Seinäjoen JymyJussit
JymyJussit
Hyvinkään Tahko
Tahko
Seinäjoen JymyJussit
JymyJussit
Hyvinkään Tahko
Tahko
Hyvinkään Tahko
Tahko
Seinäjoen JymyJussit
JymyJussit
Hyvinkään Tahko
Tahko
Manse PP, Tampere
Manse
Sotkamon Jymy
SoJy
Hyvinkään Tahko
Tahko
Hyvinkään Tahko
Tahko
Kiteen Pallo
KiPa
Hyvinkään Tahko
Tahko
Vimpelin Veto
ViVe
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Hyvinkään Tahko
Tahko
Kiteen Pallo
KiPa
Hyvinkään Tahko
Tahko
Hyvinkään Tahko
Tahko
Alajärven Ankkurit
AA
Hyvinkään Tahko
Tahko
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Joensuun Maila
JoMa
Hyvinkään Tahko
Tahko
Vimpelin Veto
ViVe
Hyvinkään Tahko
Tahko
Hyvinkään Tahko
Tahko
Imatran Pallo-Veikot
IPV
Koskenkorvan Urheilijat
KoU
Hyvinkään Tahko
Tahko
Hyvinkään Tahko
Tahko
Koskenkorvan Urheilijat
KoU
Manse PP, Tampere
Manse
Hyvinkään Tahko
Tahko
Hyvinkään Tahko
Tahko
Pattijoen Urheilijat, Raahe
PattU
Kempeleen Kiri
KeKi
Hyvinkään Tahko
Tahko
Pattijoen Urheilijat, Raahe
PattU
Hyvinkään Tahko
Tahko
Hyvinkään Tahko
Tahko
Sotkamon Jymy
SoJy
Hyvinkään Tahko
Tahko
Manse PP, Tampere
Manse
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Hyvinkään Tahko
Tahko
Seinäjoen JymyJussit
JymyJussit
Hyvinkään Tahko
Tahko
Hyvinkään Tahko
Tahko
Kempeleen Kiri
KeKi
Manse PP, Tampere
Manse
Hyvinkään Tahko
Tahko
Hyvinkään Tahko
Tahko
Seinäjoen JymyJussit
JymyJussit
Hyvinkään Tahko
Tahko
Joensuun Maila
JoMa
Alajärven Ankkurit
AA
Hyvinkään Tahko
Tahko
Hyvinkään Tahko
Tahko
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Imatran Pallo-Veikot
IPV
Hyvinkään Tahko
Tahko
Hyvinkään Tahko
Tahko
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Manse PP, Tampere
Manse
Hyvinkään Tahko
Tahko
Manse PP, Tampere
Manse
Hyvinkään Tahko
Tahko
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...