Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 2 | 4 | 37 / 0 | 43 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 85 | 38 | 48 | 6 | 7 |
| Pudotuspelit | 7 | 0 | 6 | 23 / 0 | 56 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 24 | 51 | 1 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 29 | 2 | 10 | 60 / 128 | 49 % | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 109 | 89 | 49 | 9 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 0 | 19 | 91 / 0 | 70 % | 19 | 0 | 0 | 0 | 0 | 101 | 209 | 10 | 8 | 8 |
| Pudotuspelit | 3 | 1 | 2 | 17 / 0 | 68 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 31 | 0 | 0 | 1 |
| Yhteensä | 23 | 1 | 21 | 108 / 155 | 69 % | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 | 118 | 240 | 10 | 8 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 2 | 44 | 141 / 0 | 78 % | 47 | 1 | 0 | 0 | 0 | 160 | 368 | 19 | 26 | 30 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 4 | 11 / 0 | 69 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 35 | 0 | 4 | 4 |
| Yhteensä | 29 | 2 | 48 | 152 / 196 | 74 % | 51 | 1 | 0 | 0 | 0 | 171 | 403 | 19 | 30 | 34 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 2 | 38 | 133 / 0 | 67 % | 41 | 1 | 0 | 0 | 0 | 154 | 367 | 21 | 23 | 27 |
| Pudotuspelit | 17 | 0 | 26 | 82 / 0 | 63 % | 27 | 1 | 0 | 0 | 0 | 87 | 202 | 5 | 13 | 16 |
| Yhteensä | 44 | 2 | 64 | 215 / 329 | 65 % | 68 | 2 | 0 | 0 | 0 | 241 | 569 | 26 | 36 | 43 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 2 | 36 | 133 / 0 | 71 % | 38 | 0 | 0 | 0 | 0 | 143 | 333 | 10 | 23 | 27 |
| Pudotuspelit | 7 | 1 | 9 | 36 / 0 | 72 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 43 | 99 | 7 | 6 | 8 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 33 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 5 | 0 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 33 | 3 | 45 | 171 / 244 | 59 % | 48 | 0 | 0 | 0 | 0 | 188 | 437 | 17 | 30 | 36 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 1 | 46 | 147 / 0 | 68 % | 47 | 0 | 0 | 0 | 0 | 158 | 394 | 11 | 25 | 29 |
| Pudotuspelit | 7 | 0 | 7 | 39 / 0 | 80 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 42 | 95 | 3 | 4 | 5 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 36 | 1 | 53 | 186 / 271 | 49 % | 54 | 0 | 0 | 0 | 0 | 201 | 489 | 15 | 29 | 34 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 21 | 2 | 31 | 117 / 0 | 69 % | 34 | 1 | 0 | 0 | 0 | 126 | 274 | 9 | 14 | 14 |
| Pudotuspelit | 5 | 0 | 10 | 24 / 0 | 62 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 24 | 70 | 0 | 2 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 3 / 0 | 75 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 6 | 0 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 27 | 2 | 41 | 144 / 212 | 69 % | 44 | 1 | 0 | 0 | 0 | 153 | 350 | 9 | 18 | 18 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 0 | 37 | 146 / 0 | 75 % | 37 | 0 | 0 | 0 | 0 | 175 | 346 | 29 | 27 | 31 |
| Putoamispelit | 7 | 0 | 16 | 35 / 0 | 73 % | 16 | 0 | 0 | 0 | 0 | 41 | 107 | 6 | 8 | 10 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 4 / 0 | 80 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 10 | 1 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 37 | 0 | 53 | 185 / 248 | 76 % | 53 | 0 | 0 | 0 | 0 | 221 | 463 | 36 | 37 | 43 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 3 | 65 | 161 / 0 | 79 % | 68 | 0 | 0 | 0 | 0 | 225 | 413 | 64 | 30 | 31 |
| Pudotuspelit | 10 | 1 | 30 | 57 / 0 | 74 % | 32 | 1 | 0 | 0 | 0 | 79 | 160 | 22 | 10 | 11 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 3 / 0 | 43 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 8 | 0 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 39 | 4 | 95 | 221 / 287 | 65 % | 100 | 1 | 0 | 0 | 0 | 307 | 581 | 86 | 41 | 43 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 4 | 61 | 144 / 0 | 66 % | 65 | 0 | 0 | 0 | 0 | 182 | 388 | 38 | 26 | 29 |
| Pudotuspelit | 11 | 0 | 17 | 58 / 0 | 73 % | 17 | 0 | 0 | 0 | 0 | 65 | 161 | 7 | 11 | 11 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 3 | 6 / 0 | 100 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 16 | 1 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 40 | 4 | 81 | 208 / 305 | 79 % | 85 | 0 | 0 | 0 | 0 | 254 | 565 | 46 | 38 | 41 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 3 | 37 | 149 / 0 | 69 % | 41 | 1 | 0 | 0 | 0 | 204 | 295 | 55 | 17 | 17 |
| Pudotuspelit | 9 | 1 | 17 | 58 / 0 | 71 % | 19 | 1 | 0 | 0 | 0 | 82 | 109 | 24 | 8 | 8 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 3 | 6 / 0 | 75 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 15 | 3 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 38 | 5 | 57 | 213 / 306 | 72 % | 64 | 2 | 0 | 0 | 0 | 295 | 419 | 82 | 25 | 25 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 2 | 38 | 102 / 0 | 53 % | 40 | 0 | 0 | 0 | 0 | 178 | 224 | 76 | 23 | 24 |
| Yhteensä | 28 | 2 | 38 | 102 / 192 | 53 % | 40 | 0 | 0 | 0 | 0 | 178 | 224 | 76 | 23 | 24 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 4 | 23 | 146 / 0 | 62 % | 28 | 1 | 0 | 0 | 0 | 224 | 232 | 78 | 14 | 14 |
| Yhteensä | 28 | 4 | 23 | 146 / 234 | 62 % | 28 | 1 | 0 | 0 | 0 | 224 | 232 | 78 | 14 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 6 | 28 | 126 / 0 | 49 % | 37 | 3 | 0 | 0 | 0 | 172 | 242 | 46 | 18 | 20 |
| Yhteensä | 29 | 6 | 28 | 126 / 255 | 49 % | 37 | 3 | 0 | 0 | 0 | 172 | 242 | 46 | 18 | 20 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...