Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 5 | 0 | 0 | 5 / 0 | 46 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | 0 | 10 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 8 | 1 | 0 | 4 / 0 | 40 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 0 | 6 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 13 | 1 | 0 | 9 / 21 | 43 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 25 | 0 | 16 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 15 | 5 | 0 | 24 / 0 | 32 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 61 | 4 | 37 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 15 | 5 | 0 | 24 / 74 | 32 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 61 | 4 | 37 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 17 | 11 | 85 / 0 | 48 % | 29 | 1 | 0 | 2 | 0 | 212 | 37 | 127 | 10 | 9 |
| Pudotuspelit | 14 | 10 | 4 | 37 / 0 | 44 % | 15 | 1 | 0 | 3 | 0 | 90 | 16 | 53 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 40 | 27 | 15 | 122 / 261 | 46 % | 44 | 2 | 0 | 5 | 0 | 302 | 53 | 180 | 12 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 23 | 19 | 79 / 0 | 49 % | 46 | 4 | 0 | 2 | 0 | 188 | 63 | 109 | 12 | 12 |
| Pudotuspelit | 7 | 4 | 1 | 17 / 0 | 63 % | 5 | 0 | 0 | 2 | 0 | 54 | 5 | 37 | 3 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 27 | 20 | 96 / 189 | 37 % | 51 | 4 | 0 | 4 | 0 | 242 | 68 | 146 | 15 | 15 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 22 | 8 | 75 / 0 | 43 % | 32 | 2 | 0 | 1 | 0 | 176 | 36 | 101 | 8 | 8 |
| Pudotuspelit | 15 | 6 | 4 | 34 / 0 | 38 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 93 | 25 | 59 | 7 | 7 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 41 | 28 | 12 | 109 / 266 | 27 % | 42 | 2 | 0 | 1 | 0 | 269 | 61 | 160 | 15 | 15 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 27 | 17 | 94 / 0 | 55 % | 45 | 1 | 0 | 0 | 0 | 257 | 56 | 163 | 7 | 6 |
| Pudotuspelit | 7 | 1 | 3 | 24 / 0 | 50 % | 4 | 0 | 0 | 2 | 0 | 51 | 16 | 27 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 35 | 28 | 20 | 118 / 219 | 53 % | 49 | 1 | 0 | 2 | 0 | 308 | 72 | 190 | 8 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 23 | 5 | 86 / 0 | 55 % | 29 | 1 | 0 | 0 | 0 | 231 | 21 | 145 | 4 | 4 |
| Pudotuspelit | 14 | 4 | 0 | 23 / 0 | 35 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 | 9 | 27 | 2 | 1 |
| Yhteensä | 39 | 27 | 5 | 109 / 222 | 45 % | 33 | 1 | 0 | 0 | 0 | 281 | 30 | 172 | 6 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 26 | 2 | 84 / 0 | 53 % | 28 | 0 | 0 | 1 | 0 | 237 | 21 | 153 | 3 | 4 |
| Pudotuspelit | 9 | 6 | 4 | 14 / 0 | 39 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 42 | 8 | 28 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 2 / 0 | 67 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 0 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 39 | 33 | 6 | 100 / 197 | 53 % | 39 | 0 | 0 | 1 | 0 | 285 | 29 | 185 | 3 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 26 | 10 | 66 / 0 | 45 % | 38 | 2 | 0 | 3 | 0 | 211 | 27 | 145 | 3 | 2 |
| Pudotuspelit | 8 | 5 | 2 | 6 / 0 | 15 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 36 | 2 | 30 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 35 | 31 | 12 | 72 / 190 | 20 % | 45 | 2 | 0 | 3 | 0 | 248 | 29 | 176 | 3 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 18 | 19 | 11 | 71 / 0 | 51 % | 32 | 2 | 0 | 1 | 0 | 197 | 58 | 126 | 4 | 4 |
| Yhteensä | 18 | 19 | 11 | 71 / 140 | 51 % | 32 | 2 | 0 | 1 | 0 | 197 | 58 | 126 | 4 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 29 | 9 | 117 / 0 | 59 % | 39 | 1 | 0 | 2 | 0 | 263 | 80 | 145 | 5 | 7 |
| Pudotuspelit | 12 | 16 | 3 | 65 / 0 | 64 % | 21 | 2 | 0 | 0 | 0 | 126 | 27 | 61 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 40 | 45 | 12 | 182 / 301 | 61 % | 60 | 3 | 0 | 2 | 0 | 389 | 107 | 206 | 6 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 17 | 14 | 100 / 0 | 51 % | 32 | 1 | 0 | 1 | 0 | 249 | 69 | 149 | 3 | 1 |
| Yhteensä | 28 | 17 | 14 | 100 / 198 | 51 % | 32 | 1 | 0 | 1 | 0 | 249 | 69 | 149 | 3 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 18 | 9 | 100 / 0 | 49 % | 27 | 0 | 0 | 1 | 0 | 254 | 46 | 154 | 11 | 11 |
| Yhteensä | 28 | 18 | 9 | 100 / 206 | 49 % | 27 | 0 | 0 | 1 | 0 | 254 | 46 | 154 | 11 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 34 | 3 | 69 / 0 | 45 % | 37 | 0 | 0 | 2 | 0 | 201 | 13 | 132 | 3 | 2 |
| Yhteensä | 29 | 34 | 3 | 69 / 154 | 45 % | 37 | 0 | 0 | 2 | 0 | 201 | 13 | 132 | 3 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 23 | 15 | 3 | 27 / 0 | 40 % | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 | 104 | 8 | 77 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 23 | 15 | 3 | 27 / 68 | 40 % | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 | 104 | 8 | 77 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 3 | 0 | 0 | 2 / 0 | 40 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 0 | 7 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 3 | 0 | 0 | 2 / 5 | 40 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 0 | 7 | 0 | 0 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...