Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 5 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 4 | 0 | 0 |
| Putoamispelit | 4 | 1 | 0 | 5 / 0 | 31 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 3 | 9 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 9 | 1 | 0 | 5 / 24 | 16 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 | 3 | 13 | 2 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 4 | 0 | 0 | 1 / 0 | 25 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 3 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 4 | 0 | 0 | 1 / 4 | 25 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 3 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 15 | 10 | 91 / 0 | 48 % | 26 | 1 | 0 | 0 | 0 | 232 | 71 | 141 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 28 | 15 | 10 | 91 / 190 | 48 % | 26 | 1 | 0 | 0 | 0 | 232 | 71 | 141 | 2 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 38 | 16 | 108 / 0 | 50 % | 57 | 3 | 0 | 0 | 0 | 289 | 93 | 181 | 16 | 15 |
| Yhteensä | 26 | 38 | 16 | 108 / 216 | 50 % | 57 | 3 | 0 | 0 | 0 | 289 | 93 | 181 | 16 | 15 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 13 | 10 | 87 / 0 | 47 % | 24 | 1 | 0 | 0 | 0 | 235 | 82 | 148 | 9 | 10 |
| Yhteensä | 26 | 13 | 10 | 87 / 187 | 47 % | 24 | 1 | 0 | 0 | 0 | 235 | 82 | 148 | 9 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 24 | 15 | 108 / 0 | 53 % | 43 | 4 | 0 | 0 | 0 | 281 | 99 | 172 | 14 | 15 |
| Yhteensä | 26 | 24 | 15 | 108 / 205 | 53 % | 43 | 4 | 0 | 0 | 0 | 281 | 99 | 172 | 14 | 15 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 15 | 19 | 104 / 0 | 57 % | 36 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 15 | 19 | 104 / 184 | 57 % | 36 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 18 | 13 | 93 / 0 | 50 % | 32 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 18 | 13 | 93 / 188 | 50 % | 32 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 19 | 10 | 94 / 0 | 51 % | 29 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 19 | 10 | 94 / 184 | 51 % | 29 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 35 | 22 | 121 / 0 | 61 % | 58 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 35 | 22 | 121 / 198 | 61 % | 58 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 14 | 29 | 94 / 0 | 52 % | 43 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 14 | 29 | 94 / 181 | 52 % | 43 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 21 | 20 | 97 / 0 | 50 % | 41 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 21 | 20 | 97 / 194 | 50 % | 41 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 23 | 23 | 114 / 0 | 61 % | 48 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 23 | 23 | 114 / 187 | 61 % | 48 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 24 | 26 | 118 / 0 | 69 % | 51 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 24 | 26 | 118 / 172 | 69 % | 51 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 17 | 12 | 95 / 0 | 56 % | 29 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 17 | 12 | 95 / 171 | 56 % | 29 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 15 | 28 | 114 / 0 | 62 % | 45 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 15 | 28 | 114 / 184 | 62 % | 45 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 9 | 19 | 106 / 0 | 0 % | 29 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 9 | 19 | 106 / 0 | 0 % | 29 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 4 | 20 | 92 / 0 | 0 % | 26 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 4 | 20 | 92 / 0 | 0 % | 26 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 4 | 16 | 0 / 0 | 0 % | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 4 | 16 | 0 / 0 | 0 % | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 4 | 21 | 0 / 0 | 0 % | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 4 | 21 | 0 / 0 | 0 % | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 1 | 1 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 1 | 1 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...