Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 18 | 11 | 76 / 0 | 51 % | 30 | 1 | 0 | 2 | 0 | 272 | 36 | 196 | 5 | 5 |
| Pudotuspelit | 3 | 2 | 2 | 12 / 0 | 63 % | 5 | 1 | 0 | 0 | 0 | 24 | 11 | 12 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 29 | 20 | 13 | 88 / 168 | 57 % | 35 | 2 | 0 | 2 | 0 | 296 | 47 | 208 | 7 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 18 | 5 | 104 / 0 | 50 % | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 270 | 26 | 166 | 6 | 6 |
| Pudotuspelit | 3 | 5 | 1 | 21 / 0 | 66 % | 7 | 1 | 0 | 0 | 0 | 41 | 8 | 20 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 30 | 23 | 6 | 125 / 241 | 58 % | 30 | 1 | 0 | 0 | 0 | 311 | 34 | 186 | 6 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 18 | 16 | 7 | 87 / 0 | 64 % | 23 | 0 | 0 | 1 | 0 | 240 | 18 | 153 | 4 | 4 |
| Putoamispelit | 4 | 4 | 3 | 21 / 0 | 68 % | 8 | 1 | 0 | 0 | 0 | 41 | 3 | 20 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 22 | 20 | 10 | 108 / 167 | 66 % | 31 | 1 | 0 | 1 | 0 | 281 | 21 | 173 | 5 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 24 | 15 | 122 / 0 | 58 % | 40 | 1 | 0 | 2 | 0 | 311 | 53 | 189 | 7 | 7 |
| Yhteensä | 28 | 24 | 15 | 122 / 209 | 58 % | 40 | 1 | 0 | 2 | 0 | 311 | 53 | 189 | 7 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 34 | 27 | 135 / 0 | 63 % | 65 | 4 | 0 | 4 | 0 | 361 | 68 | 226 | 8 | 6 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 2 | 3 / 0 | 50 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 4 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 34 | 29 | 138 / 219 | 57 % | 67 | 4 | 0 | 4 | 0 | 369 | 72 | 231 | 8 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 8 | 18 | 170 / 0 | 68 % | 26 | 0 | 0 | 1 | 0 | 385 | 76 | 215 | 6 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 25 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 | 3 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 30 | 8 | 18 | 172 / 259 | 46 % | 26 | 0 | 0 | 1 | 0 | 390 | 76 | 218 | 6 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 20 | 24 | 214 / 0 | 67 % | 47 | 3 | 0 | 0 | 0 | 415 | 96 | 201 | 14 | 11 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 7 / 0 | 64 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 1 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 30 | 20 | 24 | 221 / 333 | 65 % | 47 | 3 | 0 | 0 | 0 | 427 | 97 | 206 | 14 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 34 | 32 | 25 | 160 / 0 | 59 % | 61 | 4 | 0 | 0 | 0 | 376 | 107 | 216 | 12 | 10 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 3 / 0 | 75 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 2 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 35 | 32 | 25 | 163 / 275 | 67 % | 61 | 4 | 0 | 0 | 0 | 384 | 109 | 221 | 12 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 24 | 11 | 144 / 0 | 55 % | 36 | 1 | 0 | 0 | 0 | 336 | 97 | 192 | 15 | 15 |
| Yhteensä | 28 | 24 | 11 | 144 / 263 | 55 % | 36 | 1 | 0 | 0 | 0 | 336 | 97 | 192 | 15 | 15 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 53 | 20 | 164 / 0 | 64 % | 77 | 4 | 0 | 0 | 0 | 357 | 89 | 193 | 15 | 16 |
| Itä-Länsi | 1 | 2 | 0 | 3 / 0 | 60 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 0 | 9 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 27 | 55 | 20 | 167 / 260 | 62 % | 79 | 4 | 0 | 0 | 0 | 369 | 89 | 202 | 15 | 16 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 22 | 19 | 114 / 0 | 55 % | 42 | 1 | 0 | 0 | 0 | 299 | 80 | 185 | 13 | 13 |
| Yhteensä | 26 | 22 | 19 | 114 / 206 | 55 % | 42 | 1 | 0 | 0 | 0 | 299 | 80 | 185 | 13 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 13 | 12 | 112 / 0 | 54 % | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 264 | 79 | 152 | 13 | 13 |
| Yhteensä | 26 | 13 | 12 | 112 / 207 | 54 % | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 264 | 79 | 152 | 13 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 19 | 12 | 113 / 0 | 65 % | 33 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 19 | 12 | 113 / 174 | 65 % | 33 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 11 | 9 | 90 / 0 | 51 % | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 11 | 9 | 90 / 178 | 51 % | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 24 | 20 | 111 / 0 | 62 % | 45 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 24 | 20 | 111 / 179 | 62 % | 45 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 29 | 17 | 117 / 0 | 61 % | 50 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 29 | 17 | 117 / 191 | 61 % | 50 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 22 | 12 | 94 / 0 | 50 % | 35 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 22 | 12 | 94 / 189 | 50 % | 35 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 21 | 11 | 13 | 81 / 0 | 53 % | 26 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 21 | 11 | 13 | 81 / 152 | 53 % | 26 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 19 | 13 | 11 | 60 / 0 | 50 % | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 19 | 13 | 11 | 60 / 119 | 50 % | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...