Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 36 | 12 | 109 / 0 | 55 % | 51 | 3 | 0 | 1 | 0 | 289 | 24 | 180 | 3 | 1 |
| Halli-SM | 5 | 9 | 0 | 29 / 0 | 66 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 67 | 2 | 38 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 33 | 45 | 12 | 138 / 242 | 61 % | 60 | 3 | 0 | 1 | 0 | 356 | 26 | 218 | 3 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 30 | 31 | 21 | 129 / 0 | 58 % | 54 | 2 | 0 | 4 | 0 | 358 | 63 | 229 | 13 | 12 |
| Pudotuspelit | 4 | 4 | 3 | 23 / 0 | 66 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 62 | 3 | 39 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 4 | 2 | 4 | 17 / 0 | 85 % | 6 | 0 | 0 | 1 | 0 | 45 | 5 | 28 | 1 | 2 |
| Yhteensä | 38 | 37 | 28 | 169 / 276 | 70 % | 67 | 2 | 0 | 5 | 0 | 465 | 71 | 296 | 14 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 33 | 11 | 95 / 0 | 59 % | 44 | 0 | 0 | 0 | 0 | 288 | 28 | 193 | 2 | 2 |
| Pudotuspelit | 3 | 4 | 1 | 12 / 0 | 43 % | 6 | 1 | 0 | 0 | 0 | 31 | 6 | 19 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 37 | 12 | 107 / 188 | 51 % | 50 | 1 | 0 | 0 | 0 | 319 | 34 | 212 | 2 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 22 | 17 | 125 / 0 | 61 % | 42 | 3 | 0 | 2 | 0 | 313 | 52 | 188 | 8 | 6 |
| Pudotuspelit | 6 | 7 | 1 | 29 / 0 | 60 % | 9 | 1 | 0 | 0 | 0 | 61 | 11 | 32 | 2 | 0 |
| Halli-SM | 5 | 9 | 6 | 23 / 0 | 72 % | 16 | 1 | 0 | 1 | 0 | 59 | 7 | 36 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 37 | 38 | 24 | 177 / 284 | 65 % | 67 | 5 | 0 | 3 | 0 | 433 | 70 | 256 | 10 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 22 | 14 | 109 / 0 | 61 % | 37 | 1 | 0 | 1 | 0 | 276 | 55 | 167 | 6 | 4 |
| Muut | 1 | 2 | 0 | 3 / 0 | 50 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 0 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 27 | 24 | 14 | 112 / 184 | 56 % | 39 | 1 | 0 | 1 | 0 | 284 | 55 | 172 | 6 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 14 | 22 | 137 / 0 | 69 % | 39 | 3 | 0 | 1 | 0 | 315 | 52 | 178 | 8 | 5 |
| Putoamispelit | 4 | 2 | 5 | 22 / 0 | 63 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 46 | 19 | 24 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 29 | 16 | 27 | 159 / 233 | 66 % | 46 | 3 | 0 | 1 | 0 | 361 | 71 | 202 | 10 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 22 | 11 | 83 / 0 | 49 % | 34 | 1 | 0 | 2 | 0 | 278 | 26 | 195 | 3 | 3 |
| Pudotuspelit | 7 | 7 | 5 | 28 / 0 | 60 % | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 69 | 12 | 41 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 33 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 32 | 29 | 16 | 112 / 221 | 47 % | 46 | 1 | 0 | 2 | 0 | 352 | 38 | 240 | 4 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 20 | 4 | 85 / 0 | 56 % | 24 | 0 | 0 | 3 | 0 | 265 | 14 | 180 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 7 | 8 | 2 | 36 / 0 | 64 % | 11 | 1 | 0 | 0 | 0 | 87 | 4 | 51 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 1 / 0 | 20 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 3 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 32 | 29 | 6 | 122 / 213 | 47 % | 36 | 1 | 0 | 3 | 0 | 356 | 18 | 234 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 41 | 13 | 120 / 0 | 59 % | 59 | 5 | 0 | 3 | 0 | 334 | 38 | 214 | 6 | 6 |
| Pudotuspelit | 14 | 17 | 5 | 57 / 0 | 53 % | 24 | 2 | 0 | 3 | 0 | 156 | 17 | 99 | 4 | 4 |
| Yhteensä | 40 | 58 | 18 | 177 / 310 | 56 % | 83 | 7 | 0 | 6 | 0 | 490 | 55 | 313 | 10 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 32 | 12 | 87 / 0 | 52 % | 48 | 4 | 0 | 2 | 0 | 242 | 32 | 155 | 6 | 5 |
| Pudotuspelit | 7 | 19 | 1 | 39 / 0 | 61 % | 21 | 1 | 0 | 2 | 0 | 110 | 5 | 71 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 31 | 51 | 13 | 126 / 230 | 57 % | 69 | 5 | 0 | 4 | 0 | 352 | 37 | 226 | 7 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 26 | 22 | 106 / 0 | 64 % | 53 | 5 | 0 | 1 | 0 | 294 | 57 | 188 | 7 | 7 |
| Pudotuspelit | 15 | 16 | 6 | 68 / 0 | 56 % | 24 | 2 | 0 | 0 | 0 | 170 | 29 | 102 | 3 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 33 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 41 | 42 | 28 | 175 / 289 | 51 % | 77 | 7 | 0 | 1 | 0 | 467 | 87 | 292 | 10 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 23 | 18 | 7 | 71 / 0 | 53 % | 26 | 1 | 0 | 2 | 0 | 201 | 33 | 130 | 10 | 8 |
| Pudotuspelit | 7 | 8 | 4 | 26 / 0 | 68 % | 12 | 0 | 0 | 2 | 0 | 64 | 18 | 38 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 30 | 26 | 11 | 97 / 172 | 61 % | 38 | 1 | 0 | 4 | 0 | 265 | 51 | 168 | 11 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 28 | 4 | 68 / 0 | 45 % | 32 | 0 | 0 | 1 | 0 | 207 | 21 | 139 | 5 | 5 |
| Pudotuspelit | 5 | 6 | 1 | 11 / 0 | 48 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 32 | 4 | 21 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 32 | 34 | 5 | 80 / 176 | 48 % | 39 | 0 | 0 | 1 | 0 | 242 | 25 | 162 | 6 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Putoamispelit | 7 | 6 | 6 | 38 / 0 | 63 % | 13 | 1 | 0 | 0 | 0 | 83 | 17 | 45 | 6 | 4 |
| Yhteensä | 7 | 6 | 6 | 38 / 60 | 63 % | 13 | 1 | 0 | 0 | 0 | 83 | 17 | 45 | 6 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 47 | 24 | 135 / 0 | 63 % | 75 | 4 | 0 | 4 | 0 | 344 | 89 | 209 | 13 | 14 |
| Pudotuspelit | 5 | 7 | 2 | 12 / 0 | 35 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 47 | 6 | 35 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 33 | 54 | 26 | 147 / 249 | 49 % | 84 | 4 | 0 | 4 | 0 | 391 | 95 | 244 | 13 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 68 | 13 | 153 / 0 | 61 % | 85 | 4 | 0 | 0 | 0 | 403 | 59 | 250 | 16 | 15 |
| Pudotuspelit | 12 | 19 | 3 | 38 / 0 | 43 % | 22 | 0 | 0 | 1 | 0 | 110 | 17 | 72 | 6 | 6 |
| Itä-Länsi | 1 | 2 | 0 | 5 / 0 | 50 % | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 15 | 1 | 10 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 41 | 89 | 16 | 196 / 350 | 51 % | 109 | 4 | 0 | 2 | 0 | 528 | 77 | 332 | 22 | 21 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 17 | 29 | 7 | 81 / 0 | 66 % | 36 | 0 | 0 | 1 | 0 | 213 | 33 | 132 | 5 | 5 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 0 | 9 / 0 | 45 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 25 | 6 | 16 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 20 | 29 | 7 | 90 / 143 | 55 % | 36 | 0 | 0 | 1 | 0 | 238 | 39 | 148 | 5 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 49 | 19 | 119 / 0 | 58 % | 68 | 0 | 0 | 0 | 0 | 365 | 69 | 246 | 3 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 49 | 19 | 119 / 206 | 29 % | 68 | 0 | 0 | 0 | 0 | 365 | 69 | 246 | 3 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 41 | 18 | 117 / 0 | 60 % | 61 | 2 | 0 | 3 | 0 | 333 | 86 | 216 | 11 | 11 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 0 / 0 | 0 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 5 | 6 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 29 | 41 | 19 | 117 / 196 | 30 % | 62 | 2 | 0 | 3 | 0 | 339 | 91 | 222 | 13 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 37 | 12 | 133 / 0 | 55 % | 51 | 2 | 0 | 2 | 0 | 356 | 53 | 223 | 7 | 7 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 3 / 0 | 75 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 0 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 30 | 37 | 12 | 136 / 246 | 65 % | 51 | 2 | 0 | 2 | 0 | 363 | 53 | 227 | 7 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 41 | 20 | 138 / 0 | 56 % | 62 | 1 | 0 | 0 | 0 | 343 | 78 | 205 | 15 | 16 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 2 / 0 | 100 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 0 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 30 | 42 | 20 | 140 / 249 | 78 % | 63 | 1 | 0 | 0 | 0 | 350 | 78 | 210 | 15 | 16 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...