Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 30 | 13 | 6 | 82 / 0 | 47 % | 20 | 1 | 2 | 4 | 0 | 236 | 35 | 154 | 9 | 8 |
| Putoamispelit | 5 | 0 | 5 | 23 / 0 | 61 % | 5 | 0 | 0 | 1 | 1 | 59 | 9 | 36 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 35 | 13 | 11 | 105 / 211 | 54 % | 25 | 1 | 2 | 5 | 1 | 295 | 44 | 190 | 10 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Alkulohkot | 5 | 1 | 0 | 11 / 0 | 41 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 36 | 4 | 25 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 5 | 1 | 0 | 11 / 27 | 41 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 36 | 4 | 25 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 27 | 10 | 76 / 0 | 50 % | 38 | 1 | 0 | 3 | 0 | 256 | 16 | 180 | 4 | 3 |
| Pudotuspelit | 2 | 0 | 2 | 7 / 0 | 50 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 24 | 6 | 17 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 30 | 27 | 12 | 83 / 167 | 50 % | 40 | 1 | 0 | 3 | 0 | 280 | 22 | 197 | 4 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Alkulohkot | 6 | 4 | 2 | 18 / 0 | 58 % | 6 | 0 | 0 | 3 | 0 | 56 | 5 | 38 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 6 | 4 | 2 | 18 / 31 | 58 % | 6 | 0 | 0 | 3 | 0 | 56 | 5 | 38 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 10 | 17 | 122 / 0 | 59 % | 30 | 3 | 15 | 0 | 0 | 282 | 83 | 160 | 7 | 6 |
| Yhteensä | 28 | 10 | 17 | 122 / 206 | 59 % | 30 | 3 | 15 | 0 | 0 | 282 | 83 | 160 | 7 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Alkulohkot | 2 | 1 | 0 | 7 / 0 | 54 % | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 21 | 0 | 14 | 1 | 0 |
| Yhteensä | 2 | 1 | 0 | 7 / 13 | 54 % | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 21 | 0 | 14 | 1 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 22 | 18 | 115 / 0 | 52 % | 42 | 2 | 3 | 2 | 0 | 345 | 60 | 230 | 9 | 6 |
| Yhteensä | 28 | 22 | 18 | 115 / 221 | 52 % | 42 | 2 | 3 | 2 | 0 | 345 | 60 | 230 | 9 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 14 | 12 | 4 | 45 / 0 | 45 % | 17 | 1 | 9 | 1 | 0 | 117 | 6 | 72 | 1 | 0 |
| Putoamispelit | 5 | 2 | 3 | 26 / 0 | 65 % | 5 | 0 | 3 | 0 | 0 | 77 | 8 | 51 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 19 | 14 | 7 | 71 / 141 | 55 % | 22 | 1 | 12 | 1 | 0 | 194 | 14 | 123 | 2 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 19 | 15 | 11 | 78 / 0 | 62 % | 27 | 1 | 0 | 0 | 0 | 202 | 28 | 124 | 4 | 2 |
| Pudotuspelit | 8 | 3 | 4 | 17 / 0 | 50 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 52 | 14 | 35 | 3 | 4 |
| Halli-SM | 1 | 0 | 0 | 4 / 0 | 67 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 1 | 5 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 28 | 18 | 15 | 99 / 165 | 60 % | 34 | 1 | 0 | 0 | 0 | 263 | 43 | 164 | 8 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 18 | 25 | 19 | 69 / 0 | 54 % | 45 | 1 | 0 | 3 | 0 | 243 | 43 | 174 | 5 | 1 |
| Pudotuspelit | 10 | 10 | 4 | 29 / 0 | 48 % | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 109 | 16 | 80 | 1 | 2 |
| Halli-SM | 2 | 3 | 3 | 12 / 0 | 63 % | 7 | 1 | 0 | 0 | 0 | 31 | 4 | 19 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 30 | 38 | 26 | 110 / 208 | 55 % | 66 | 2 | 0 | 3 | 0 | 383 | 63 | 273 | 6 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 31 | 11 | 60 | 151 / 0 | 65 % | 71 | 0 | 0 | 0 | 0 | 436 | 134 | 285 | 4 | 2 |
| Pudotuspelit | 12 | 3 | 21 | 58 / 0 | 64 % | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 | 160 | 57 | 102 | 5 | 4 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 2 | 5 / 0 | 83 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 16 | 4 | 11 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 4 | 4 | 4 | 25 / 0 | 68 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 65 | 14 | 40 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 48 | 18 | 87 | 239 / 366 | 70 % | 105 | 0 | 0 | 0 | 0 | 677 | 209 | 438 | 9 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 22 | 12 | 69 / 0 | 45 % | 35 | 1 | 0 | 0 | 0 | 206 | 64 | 137 | 12 | 12 |
| Pudotuspelit | 10 | 8 | 8 | 33 / 0 | 53 % | 17 | 1 | 0 | 1 | 0 | 100 | 21 | 67 | 2 | 4 |
| Halli-SM | 5 | 2 | 3 | 15 / 0 | 47 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 35 | 14 | 20 | 6 | 5 |
| Yhteensä | 41 | 32 | 23 | 117 / 246 | 49 % | 57 | 2 | 0 | 1 | 0 | 341 | 99 | 224 | 20 | 21 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 30 | 6 | 78 / 0 | 47 % | 36 | 0 | 0 | 1 | 0 | 250 | 37 | 172 | 10 | 7 |
| Pudotuspelit | 8 | 14 | 4 | 25 / 0 | 56 % | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 | 77 | 13 | 52 | 0 | 1 |
| Halli-SM | 2 | 1 | 2 | 4 / 0 | 33 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 5 | 6 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 37 | 45 | 12 | 107 / 222 | 45 % | 57 | 0 | 0 | 1 | 0 | 337 | 55 | 230 | 12 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 30 | 29 | 17 | 85 / 0 | 43 % | 49 | 3 | 0 | 1 | 0 | 312 | 57 | 227 | 3 | 3 |
| Pudotuspelit | 5 | 3 | 2 | 10 / 0 | 39 % | 5 | 0 | 0 | 1 | 0 | 46 | 5 | 36 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 3 | 6 | 1 | 16 / 0 | 67 % | 7 | 0 | 0 | 2 | 0 | 33 | 14 | 17 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 38 | 38 | 20 | 111 / 250 | 49 % | 61 | 3 | 0 | 4 | 0 | 391 | 76 | 280 | 4 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 48 | 11 | 102 / 0 | 54 % | 62 | 3 | 0 | 1 | 0 | 320 | 23 | 218 | 1 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 2 | 1 | 0 | 6 / 0 | 55 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 2 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 32 | 49 | 11 | 108 / 201 | 36 % | 63 | 3 | 0 | 1 | 0 | 330 | 25 | 222 | 1 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 21 | 13 | 97 / 0 | 55 % | 36 | 2 | 0 | 4 | 0 | 254 | 46 | 157 | 2 | 2 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 1 | 4 / 0 | 44 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 4 | 7 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 28 | 21 | 14 | 101 / 187 | 49 % | 37 | 2 | 0 | 4 | 0 | 265 | 50 | 164 | 2 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 6 | 9 | 71 / 0 | 56 % | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 194 | 52 | 123 | 4 | 3 |
| Putoamispelit | 4 | 2 | 2 | 14 / 0 | 78 % | 5 | 1 | 0 | 0 | 0 | 29 | 12 | 15 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 5 | 2 | 1 | 9 / 0 | 45 % | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 25 | 8 | 16 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 35 | 10 | 12 | 94 / 166 | 59 % | 23 | 1 | 0 | 1 | 0 | 248 | 72 | 154 | 7 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 2 | 0 | 0 | 7 / 0 | 58 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 8 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 2 | 0 | 0 | 7 / 12 | 58 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 8 | 4 | 0 | 0 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...