Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 6 | 3 | 0 | 6 / 0 | 30 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 21 | 0 | 15 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 6 | 3 | 0 | 6 / 20 | 30 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 21 | 0 | 15 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 2 | 4 | 44 / 0 | 49 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 109 | 18 | 65 | 3 | 4 |
| Pudotuspelit | 10 | 3 | 0 | 22 / 0 | 56 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 65 | 3 | 43 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 30 | 5 | 4 | 66 / 129 | 53 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 174 | 21 | 108 | 3 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 7 | 12 | 77 / 0 | 54 % | 20 | 1 | 0 | 0 | 0 | 183 | 49 | 106 | 14 | 13 |
| Pudotuspelit | 11 | 4 | 1 | 30 / 0 | 48 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 69 | 12 | 39 | 5 | 4 |
| Yhteensä | 37 | 11 | 13 | 107 / 206 | 51 % | 25 | 1 | 0 | 0 | 0 | 252 | 61 | 145 | 19 | 17 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 10 | 10 | 100 / 0 | 62 % | 21 | 1 | 0 | 0 | 0 | 251 | 52 | 151 | 13 | 12 |
| Pudotuspelit | 9 | 1 | 2 | 28 / 0 | 48 % | 4 | 1 | 0 | 0 | 0 | 82 | 20 | 54 | 4 | 5 |
| Yhteensä | 37 | 11 | 12 | 128 / 220 | 55 % | 25 | 2 | 0 | 0 | 0 | 333 | 72 | 205 | 17 | 17 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 14 | 12 | 102 / 0 | 52 % | 28 | 2 | 0 | 0 | 0 | 233 | 59 | 131 | 6 | 4 |
| Yhteensä | 28 | 14 | 12 | 102 / 196 | 52 % | 28 | 2 | 0 | 0 | 0 | 233 | 59 | 131 | 6 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 8 | 14 | 115 / 0 | 64 % | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 | 266 | 62 | 151 | 5 | 5 |
| Yhteensä | 28 | 8 | 14 | 115 / 180 | 64 % | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 | 266 | 62 | 151 | 5 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 15 | 27 | 153 / 0 | 68 % | 45 | 3 | 0 | 0 | 0 | 352 | 103 | 199 | 9 | 8 |
| Yhteensä | 29 | 15 | 27 | 153 / 226 | 68 % | 45 | 3 | 0 | 0 | 0 | 352 | 103 | 199 | 9 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 7 | 23 | 153 / 0 | 63 % | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 348 | 88 | 195 | 6 | 6 |
| Yhteensä | 29 | 7 | 23 | 153 / 242 | 63 % | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 348 | 88 | 195 | 6 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 34 | 8 | 35 | 157 / 0 | 63 % | 44 | 1 | 0 | 0 | 0 | 368 | 119 | 211 | 8 | 10 |
| Yhteensä | 34 | 8 | 35 | 157 / 248 | 63 % | 44 | 1 | 0 | 0 | 0 | 368 | 119 | 211 | 8 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 17 | 30 | 150 / 0 | 64 % | 47 | 0 | 0 | 0 | 0 | 361 | 109 | 211 | 15 | 12 |
| Yhteensä | 28 | 17 | 30 | 150 / 234 | 64 % | 47 | 0 | 0 | 0 | 0 | 361 | 109 | 211 | 15 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 14 | 20 | 171 / 0 | 67 % | 35 | 1 | 0 | 0 | 0 | 369 | 63 | 198 | 5 | 6 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 6 / 0 | 60 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 6 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 27 | 14 | 20 | 177 / 265 | 64 % | 35 | 1 | 0 | 0 | 0 | 375 | 69 | 198 | 5 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 18 | 30 | 142 / 0 | 60 % | 49 | 1 | 0 | 0 | 0 | 349 | 99 | 208 | 9 | 9 |
| Yhteensä | 26 | 18 | 30 | 142 / 235 | 60 % | 49 | 1 | 0 | 0 | 0 | 349 | 99 | 208 | 9 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 15 | 22 | 156 / 0 | 65 % | 39 | 2 | 0 | 0 | 0 | 371 | 97 | 215 | 4 | 3 |
| Yhteensä | 26 | 15 | 22 | 156 / 239 | 65 % | 39 | 2 | 0 | 0 | 0 | 371 | 97 | 215 | 4 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 18 | 14 | 87 / 0 | 53 % | 33 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 18 | 14 | 87 / 163 | 53 % | 33 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 11 | 14 | 73 / 0 | 44 % | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 11 | 14 | 73 / 168 | 44 % | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 19 | 18 | 12 | 68 / 0 | 52 % | 31 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 19 | 18 | 12 | 68 / 132 | 52 % | 31 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 12 | 21 | 91 / 0 | 54 % | 34 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 12 | 21 | 91 / 169 | 54 % | 34 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 20 | 23 | 76 / 0 | 40 % | 45 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 20 | 23 | 76 / 188 | 40 % | 45 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 13 | 6 | 5 | 30 / 0 | 48 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 13 | 6 | 5 | 30 / 62 | 48 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...