Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 4 | 2 | 4 | 18 / 0 | 64 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 52 | 12 | 34 | 0 | 0 |
| Putoamispelit | 1 | 0 | 1 | 6 / 0 | 75 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 4 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 5 | 2 | 5 | 24 / 36 | 70 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 62 | 16 | 38 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 14 | 9 | 0 | 50 / 0 | 62 % | 9 | 0 | 0 | 1 | 0 | 130 | 9 | 80 | 1 | 0 |
| Putoamispelit | 3 | 2 | 5 | 20 / 0 | 80 % | 8 | 1 | 0 | 0 | 0 | 46 | 6 | 26 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 17 | 11 | 5 | 70 / 106 | 71 % | 17 | 1 | 0 | 1 | 0 | 176 | 15 | 106 | 1 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 3 | 6 | 71 / 0 | 56 % | 11 | 2 | 0 | 0 | 0 | 125 | 38 | 54 | 2 | 2 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 0 | 8 / 0 | 53 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | 5 | 11 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 2 | 2 | 0 | 4 / 0 | 40 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 3 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 25 | 5 | 6 | 83 / 153 | 50 % | 13 | 2 | 0 | 0 | 0 | 150 | 46 | 67 | 3 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Putoamispelit | 5 | 3 | 3 | 26 / 0 | 62 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 56 | 14 | 30 | 2 | 1 |
| Yhteensä | 5 | 3 | 3 | 26 / 42 | 62 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 56 | 14 | 30 | 2 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 1 | 26 | 125 / 0 | 64 % | 28 | 1 | 0 | 0 | 0 | 213 | 136 | 88 | 14 | 17 |
| Pudotuspelit | 6 | 0 | 5 | 25 / 0 | 56 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 47 | 32 | 22 | 5 | 6 |
| Halli-SM | 5 | 1 | 2 | 18 / 0 | 60 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 31 | 8 | 13 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 38 | 2 | 33 | 168 / 272 | 60 % | 36 | 1 | 0 | 0 | 0 | 291 | 176 | 123 | 20 | 24 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 4 | 24 | 101 / 0 | 69 % | 28 | 0 | 0 | 0 | 0 | 203 | 89 | 102 | 6 | 6 |
| Pudotuspelit | 5 | 3 | 0 | 15 / 0 | 52 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 34 | 14 | 19 | 2 | 1 |
| Yhteensä | 27 | 7 | 24 | 116 / 175 | 60 % | 31 | 0 | 0 | 0 | 0 | 237 | 103 | 121 | 8 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 5 | 39 | 134 / 0 | 71 % | 44 | 0 | 0 | 0 | 0 | 166 | 302 | 32 | 20 | 20 |
| Pudotuspelit | 9 | 1 | 9 | 37 / 0 | 58 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 | 83 | 13 | 4 | 4 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 3 / 0 | 43 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 4 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 36 | 6 | 48 | 174 / 259 | 57 % | 54 | 0 | 0 | 0 | 0 | 221 | 389 | 47 | 24 | 24 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 2 | 34 | 121 / 0 | 65 % | 36 | 0 | 0 | 0 | 0 | 169 | 228 | 48 | 12 | 16 |
| Pudotuspelit | 7 | 0 | 7 | 37 / 0 | 63 % | 8 | 1 | 0 | 0 | 0 | 53 | 49 | 16 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 31 | 2 | 41 | 158 / 244 | 64 % | 44 | 1 | 0 | 0 | 0 | 222 | 277 | 64 | 12 | 16 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 0 | 14 | 91 / 0 | 61 % | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 183 | 101 | 92 | 7 | 9 |
| Pudotuspelit | 7 | 0 | 8 | 32 / 0 | 62 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 73 | 38 | 41 | 1 | 2 |
| Yhteensä | 31 | 0 | 22 | 123 / 201 | 61 % | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 | 256 | 139 | 133 | 8 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 0 | 21 | 139 / 0 | 70 % | 23 | 2 | 0 | 0 | 0 | 185 | 238 | 46 | 12 | 13 |
| Putoamispelit | 6 | 1 | 9 | 34 / 0 | 77 % | 11 | 1 | 0 | 0 | 0 | 39 | 78 | 5 | 8 | 8 |
| Yhteensä | 31 | 1 | 30 | 173 / 243 | 74 % | 34 | 3 | 0 | 0 | 0 | 224 | 316 | 51 | 20 | 21 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 5 | 30 | 125 / 0 | 66 % | 36 | 1 | 0 | 0 | 0 | 194 | 202 | 69 | 14 | 15 |
| Pudotuspelit | 7 | 2 | 10 | 29 / 0 | 60 % | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 55 | 49 | 26 | 3 | 4 |
| Yhteensä | 32 | 7 | 40 | 154 / 238 | 63 % | 48 | 1 | 0 | 0 | 0 | 249 | 251 | 95 | 17 | 19 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 9 | 22 | 134 / 0 | 66 % | 33 | 2 | 0 | 0 | 0 | 256 | 114 | 122 | 7 | 6 |
| Pudotuspelit | 14 | 2 | 18 | 83 / 0 | 64 % | 21 | 1 | 0 | 0 | 0 | 150 | 75 | 67 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 6 / 0 | 86 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 2 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 40 | 11 | 40 | 223 / 338 | 72 % | 54 | 3 | 0 | 0 | 0 | 416 | 191 | 193 | 8 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 5 | 29 | 143 / 0 | 66 % | 37 | 3 | 0 | 0 | 0 | 262 | 169 | 119 | 18 | 17 |
| Pudotuspelit | 14 | 3 | 19 | 73 / 0 | 72 % | 24 | 2 | 0 | 0 | 0 | 139 | 64 | 66 | 4 | 4 |
| Yhteensä | 42 | 8 | 48 | 216 / 318 | 69 % | 61 | 5 | 0 | 0 | 0 | 401 | 233 | 185 | 22 | 21 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 4 | 41 | 116 / 0 | 61 % | 46 | 1 | 0 | 0 | 0 | 234 | 158 | 118 | 4 | 5 |
| Pudotuspelit | 12 | 2 | 16 | 60 / 0 | 65 % | 19 | 1 | 0 | 0 | 0 | 107 | 81 | 47 | 4 | 5 |
| Yhteensä | 37 | 6 | 57 | 176 / 284 | 63 % | 65 | 2 | 0 | 0 | 0 | 341 | 239 | 165 | 8 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 5 | 32 | 154 / 0 | 73 % | 38 | 1 | 0 | 0 | 0 | 260 | 181 | 106 | 7 | 5 |
| Pudotuspelit | 9 | 3 | 13 | 45 / 0 | 66 % | 16 | 0 | 0 | 0 | 0 | 80 | 62 | 35 | 7 | 5 |
| Yhteensä | 36 | 8 | 45 | 199 / 280 | 69 % | 54 | 1 | 0 | 0 | 0 | 340 | 243 | 141 | 14 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 5 | 32 | 131 / 0 | 75 % | 39 | 2 | 0 | 0 | 0 | 268 | 108 | 137 | 8 | 6 |
| Pudotuspelit | 8 | 3 | 9 | 59 / 0 | 79 % | 13 | 1 | 0 | 0 | 0 | 100 | 54 | 41 | 2 | 1 |
| Yhteensä | 33 | 8 | 41 | 190 / 249 | 77 % | 52 | 3 | 0 | 0 | 0 | 368 | 162 | 178 | 10 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 7 | 56 | 187 / 0 | 78 % | 63 | 0 | 0 | 0 | 0 | 342 | 260 | 155 | 14 | 11 |
| Pudotuspelit | 4 | 0 | 9 | 21 / 0 | 70 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 39 | 35 | 18 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 7 / 0 | 100 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 8 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 33 | 7 | 66 | 215 / 277 | 83 % | 73 | 0 | 0 | 0 | 0 | 393 | 303 | 178 | 14 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 5 | 33 | 167 / 0 | 77 % | 39 | 1 | 0 | 0 | 0 | 289 | 194 | 122 | 13 | 13 |
| Pudotuspelit | 3 | 1 | 2 | 16 / 0 | 64 % | 4 | 1 | 0 | 0 | 0 | 19 | 26 | 3 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 30 | 6 | 35 | 183 / 241 | 71 % | 43 | 2 | 0 | 0 | 0 | 308 | 220 | 125 | 14 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 2 | 51 | 147 / 0 | 73 % | 54 | 1 | 0 | 0 | 0 | 204 | 294 | 57 | 17 | 18 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 7 / 0 | 70 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 13 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 28 | 2 | 52 | 154 / 212 | 71 % | 55 | 1 | 0 | 0 | 0 | 212 | 307 | 58 | 17 | 18 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 13 | 27 | 98 / 0 | 55 % | 42 | 2 | 0 | 0 | 0 | 190 | 171 | 92 | 14 | 14 |
| Yhteensä | 28 | 13 | 27 | 98 / 178 | 55 % | 42 | 2 | 0 | 0 | 0 | 190 | 171 | 92 | 14 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 14 | 28 | 98 / 0 | 51 % | 45 | 3 | 0 | 0 | 0 | 224 | 123 | 130 | 12 | 12 |
| Yhteensä | 29 | 14 | 28 | 98 / 194 | 51 % | 45 | 3 | 0 | 0 | 0 | 224 | 123 | 130 | 12 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 12 | 2 | 3 | 18 / 0 | 38 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 33 | 27 | 15 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 12 | 2 | 3 | 18 / 48 | 38 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 33 | 27 | 15 | 2 | 2 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...