Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 21 | 1 | 18 | 66 / 0 | 62 % | 20 | 1 | 0 | 0 | 0 | 129 | 102 | 63 | 9 | 12 |
| Pudotuspelit | 12 | 4 | 7 | 44 / 0 | 65 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 88 | 39 | 44 | 0 | 1 |
| Yhteensä | 33 | 5 | 25 | 110 / 175 | 63 % | 31 | 1 | 0 | 0 | 0 | 217 | 141 | 107 | 9 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 13 | 2 | 0 | 2 | 6 / 0 | 60 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 10 | 5 | 0 | 0 |
| Alkulohkot | 1 | 0 | 2 | 3 / 0 | 33 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 7 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 3 | 0 | 4 | 9 / 19 | 47 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 | 17 | 9 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 2 | 28 | 90 / 0 | 66 % | 33 | 3 | 0 | 0 | 0 | 139 | 171 | 49 | 12 | 12 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 0 | 6 / 0 | 40 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 16 | 7 | 10 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 27 | 2 | 28 | 96 / 151 | 53 % | 33 | 3 | 0 | 0 | 0 | 155 | 178 | 59 | 12 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 2 | 33 | 103 / 0 | 66 % | 37 | 2 | 0 | 0 | 0 | 112 | 236 | 9 | 11 | 12 |
| Pudotuspelit | 10 | 0 | 6 | 28 / 0 | 53 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 45 | 49 | 17 | 6 | 5 |
| Yhteensä | 30 | 2 | 39 | 131 / 210 | 59 % | 43 | 2 | 0 | 0 | 0 | 157 | 285 | 26 | 17 | 17 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 2 | 40 | 133 / 0 | 71 % | 45 | 3 | 0 | 0 | 0 | 142 | 316 | 9 | 25 | 29 |
| Pudotuspelit | 8 | 0 | 12 | 43 / 0 | 69 % | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 45 | 118 | 2 | 6 | 6 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 1 | 8 / 0 | 53 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 19 | 0 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 34 | 2 | 53 | 184 / 265 | 64 % | 58 | 3 | 0 | 0 | 0 | 195 | 453 | 11 | 32 | 36 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 2 | 60 | 144 / 0 | 67 % | 67 | 5 | 0 | 0 | 0 | 155 | 369 | 11 | 25 | 30 |
| Pudotuspelit | 12 | 1 | 27 | 67 / 0 | 60 % | 30 | 2 | 0 | 0 | 0 | 70 | 170 | 3 | 6 | 7 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 1 / 0 | 25 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 | 0 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 3 | 11 / 0 | 73 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 26 | 0 | 0 | 1 |
| Yhteensä | 41 | 3 | 91 | 223 / 345 | 56 % | 101 | 7 | 0 | 0 | 0 | 237 | 569 | 14 | 32 | 39 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 19 | 2 | 48 | 101 / 0 | 67 % | 53 | 3 | 0 | 0 | 0 | 183 | 188 | 82 | 10 | 10 |
| Pudotuspelit | 8 | 0 | 5 | 38 / 0 | 68 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 60 | 48 | 22 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 3 | 0 | 3 | 14 / 0 | 70 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 28 | 20 | 14 | 3 | 4 |
| Yhteensä | 30 | 2 | 56 | 153 / 226 | 68 % | 61 | 3 | 0 | 0 | 0 | 271 | 256 | 118 | 14 | 15 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 6 | 55 | 135 / 0 | 62 % | 63 | 2 | 0 | 0 | 0 | 300 | 173 | 165 | 16 | 14 |
| Pudotuspelit | 12 | 0 | 13 | 55 / 0 | 67 % | 14 | 1 | 0 | 0 | 0 | 68 | 115 | 13 | 9 | 10 |
| Halli-SM | 3 | 0 | 5 | 17 / 0 | 71 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 29 | 26 | 12 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 44 | 6 | 73 | 207 / 323 | 67 % | 82 | 3 | 0 | 0 | 0 | 397 | 314 | 190 | 25 | 24 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 4 | 69 | 156 / 0 | 71 % | 74 | 1 | 0 | 0 | 0 | 269 | 265 | 113 | 19 | 19 |
| Pudotuspelit | 11 | 0 | 20 | 55 / 0 | 73 % | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 101 | 73 | 46 | 4 | 4 |
| Halli-SM | 3 | 0 | 6 | 15 / 0 | 71 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 22 | 27 | 7 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 42 | 4 | 95 | 226 / 315 | 72 % | 100 | 1 | 0 | 0 | 0 | 392 | 365 | 166 | 25 | 25 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 30 | 0 | 62 | 154 / 0 | 66 % | 65 | 3 | 0 | 0 | 0 | 168 | 374 | 14 | 26 | 27 |
| Pudotuspelit | 11 | 0 | 21 | 59 / 0 | 66 % | 21 | 0 | 0 | 0 | 0 | 59 | 144 | 0 | 11 | 11 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 5 / 0 | 71 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 7 | 0 | 0 | 1 |
| Halli-SM | 3 | 0 | 2 | 9 / 0 | 53 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 22 | 1 | 6 | 6 |
| Yhteensä | 45 | 0 | 85 | 227 / 345 | 64 % | 88 | 3 | 0 | 0 | 0 | 242 | 547 | 15 | 43 | 45 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 30 | 5 | 50 | 135 / 0 | 70 % | 57 | 2 | 0 | 0 | 0 | 209 | 296 | 74 | 17 | 18 |
| Pudotuspelit | 9 | 0 | 14 | 33 / 0 | 52 % | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 37 | 88 | 4 | 10 | 11 |
| Halli-SM | 5 | 0 | 8 | 15 / 0 | 60 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | 42 | 5 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 44 | 5 | 72 | 183 / 280 | 61 % | 79 | 2 | 0 | 0 | 0 | 266 | 426 | 83 | 28 | 30 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 3 | 23 | 87 / 0 | 53 % | 26 | 0 | 0 | 0 | 0 | 158 | 118 | 71 | 14 | 15 |
| Pudotuspelit | 9 | 0 | 12 | 28 / 0 | 65 % | 13 | 1 | 0 | 0 | 0 | 37 | 72 | 9 | 9 | 9 |
| Yhteensä | 36 | 3 | 35 | 115 / 206 | 59 % | 39 | 1 | 0 | 0 | 0 | 195 | 190 | 80 | 23 | 24 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 19 | 3 | 18 | 34 / 0 | 47 % | 22 | 1 | 0 | 0 | 0 | 59 | 91 | 25 | 11 | 11 |
| Pudotuspelit | 10 | 0 | 5 | 13 / 0 | 43 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | 33 | 7 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 5 | 0 | 4 | 10 / 0 | 59 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 22 | 4 | 4 | 4 |
| Yhteensä | 34 | 3 | 27 | 57 / 120 | 50 % | 31 | 1 | 0 | 0 | 0 | 93 | 146 | 36 | 16 | 16 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 1 | 3 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 5 | 2 | 1 | 8 / 0 | 47 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 10 | 5 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 6 | 2 | 1 | 9 / 19 | 49 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 11 | 8 | 1 | 1 |
Sotkamon Jymy
SoJy
Vimpelin Veto
ViVe
Vimpelin Veto
ViVe
Sotkamon Jymy
SoJy
Sotkamon Jymy
SoJy
Vimpelin Veto
ViVe
Vimpelin Veto
ViVe
Sotkamon Jymy
SoJy
Kempeleen Kiri
KeKi
Sotkamon Jymy
SoJy
Sotkamon Jymy
SoJy
Kempeleen Kiri
KeKi
Kempeleen Kiri
KeKi
Sotkamon Jymy
SoJy
Sotkamon Jymy
SoJy
Kempeleen Kiri
KeKi
Kiteen Pallo
KiPa
Sotkamon Jymy
SoJy
Sotkamon Jymy
SoJy
Kiteen Pallo
KiPa
Kiteen Pallo
KiPa
Sotkamon Jymy
SoJy
Sotkamon Jymy
SoJy
Kiteen Pallo
KiPa
Imatran Pallo-Veikot
IPV
Sotkamon Jymy
SoJy
Sotkamon Jymy
SoJy
Hyvinkään Tahko
Tahko
Sotkamon Jymy
SoJy
Manse PP, Tampere
Manse
Koskenkorvan Urheilijat
KoU
Sotkamon Jymy
SoJy
Sotkamon Jymy
SoJy
Pattijoen Urheilijat, Raahe
PattU
Joensuun Maila
JoMa
Sotkamon Jymy
SoJy
Sotkamon Jymy
SoJy
Joensuun Maila
JoMa
Kempeleen Kiri
KeKi
Sotkamon Jymy
SoJy
Sotkamon Jymy
SoJy
Kempeleen Kiri
KeKi
Vimpelin Veto
ViVe
Sotkamon Jymy
SoJy
Sotkamon Jymy
SoJy
Kiteen Pallo
KiPa
Alajärven Ankkurit
AA
Sotkamon Jymy
SoJy
Sotkamon Jymy
SoJy
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Sotkamon Jymy
SoJy
Seinäjoen JymyJussit
JymyJussit
Joensuun Maila
JoMa
Sotkamon Jymy
SoJy
Sotkamon Jymy
SoJy
Alajärven Ankkurit
AA
Sotkamon Jymy
SoJy
Vimpelin Veto
ViVe
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Sotkamon Jymy
SoJy
Hyvinkään Tahko
Tahko
Sotkamon Jymy
SoJy
Sotkamon Jymy
SoJy
Kempeleen Kiri
KeKi
Seinäjoen JymyJussit
JymyJussit
Sotkamon Jymy
SoJy
Sotkamon Jymy
SoJy
Joensuun Maila
JoMa
Kempeleen Kiri
KeKi
Sotkamon Jymy
SoJy
Kiteen Pallo
KiPa
Sotkamon Jymy
SoJy
Sotkamon Jymy
SoJy
Imatran Pallo-Veikot
IPV
Pattijoen Urheilijat, Raahe
PattU
Sotkamon Jymy
SoJy
Sotkamon Jymy
SoJy
Koskenkorvan Urheilijat
KoU
Manse PP, Tampere
Manse
Sotkamon Jymy
SoJy
Sotkamon Jymy
SoJy
Pattijoen Urheilijat, Raahe
PattU
Sotkamon Jymy
SoJy
Kiteen Pallo
KiPa
Sotkamon Jymy
SoJy
Vimpelin Veto
ViVe
Sotkamon Jymy
SoJy
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Kempeleen Kiri
KeKi
Sotkamon Jymy
SoJy
Sotkamon Jymy
SoJy
Pattijoen Urheilijat, Raahe
PattU
Pattijoen Urheilijat, Raahe
PattU
Sotkamon Jymy
SoJy
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...