Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 1 | 0 | 0 | 0 / 1 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 17 | 0 | 0 | 21 / 0 | 53 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 62 | 1 | 41 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 3 | 1 | 0 | 9 / 0 | 69 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 25 | 0 | 16 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 20 | 1 | 0 | 30 / 53 | 61 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 87 | 1 | 57 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 4 | 13 | 125 / 0 | 65 % | 18 | 1 | 0 | 0 | 0 | 262 | 35 | 137 | 2 | 1 |
| Pudotuspelit | 12 | 0 | 3 | 46 / 0 | 64 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 92 | 3 | 46 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 40 | 4 | 16 | 171 / 263 | 65 % | 21 | 1 | 0 | 0 | 0 | 354 | 38 | 183 | 2 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 11 | 14 | 194 / 0 | 70 % | 26 | 1 | 0 | 0 | 0 | 358 | 41 | 163 | 17 | 15 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 1 | 17 / 0 | 81 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 33 | 6 | 16 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 31 | 11 | 15 | 211 / 300 | 75 % | 27 | 1 | 0 | 0 | 0 | 391 | 47 | 179 | 17 | 15 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 13 | 12 | 158 / 0 | 65 % | 26 | 1 | 0 | 2 | 0 | 334 | 50 | 176 | 7 | 7 |
| Yhteensä | 28 | 13 | 12 | 158 / 244 | 65 % | 26 | 1 | 0 | 2 | 0 | 334 | 50 | 176 | 7 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 16 | 17 | 121 / 0 | 60 % | 34 | 1 | 0 | 0 | 0 | 273 | 78 | 152 | 14 | 14 |
| Yhteensä | 28 | 16 | 17 | 121 / 202 | 60 % | 34 | 1 | 0 | 0 | 0 | 273 | 78 | 152 | 14 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 12 | 24 | 145 / 0 | 59 % | 37 | 1 | 0 | 0 | 0 | 341 | 124 | 196 | 6 | 7 |
| Yhteensä | 29 | 12 | 24 | 145 / 247 | 59 % | 37 | 1 | 0 | 0 | 0 | 341 | 124 | 196 | 6 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 14 | 23 | 172 / 0 | 69 % | 38 | 1 | 0 | 0 | 0 | 371 | 91 | 199 | 11 | 9 |
| Yhteensä | 29 | 14 | 23 | 172 / 248 | 69 % | 38 | 1 | 0 | 0 | 0 | 371 | 91 | 199 | 11 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 34 | 10 | 30 | 190 / 0 | 66 % | 40 | 0 | 0 | 0 | 0 | 433 | 98 | 243 | 9 | 9 |
| Yhteensä | 34 | 10 | 30 | 190 / 290 | 66 % | 40 | 0 | 0 | 0 | 0 | 433 | 98 | 243 | 9 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 15 | 22 | 174 / 0 | 65 % | 37 | 0 | 0 | 0 | 0 | 332 | 134 | 158 | 18 | 20 |
| Yhteensä | 28 | 15 | 22 | 174 / 268 | 65 % | 37 | 0 | 0 | 0 | 0 | 332 | 134 | 158 | 18 | 20 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 6 | 27 | 150 / 0 | 71 % | 33 | 0 | 0 | 0 | 0 | 353 | 127 | 203 | 15 | 15 |
| Yhteensä | 26 | 6 | 27 | 150 / 211 | 71 % | 33 | 0 | 0 | 0 | 0 | 353 | 127 | 203 | 15 | 15 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 4 | 19 | 123 / 0 | 61 % | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 288 | 85 | 165 | 10 | 10 |
| Yhteensä | 26 | 4 | 19 | 123 / 202 | 61 % | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 288 | 85 | 165 | 10 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 9 | 14 | 136 / 0 | 63 % | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 299 | 109 | 163 | 13 | 13 |
| Yhteensä | 26 | 9 | 14 | 136 / 216 | 63 % | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 299 | 109 | 163 | 13 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 8 | 10 | 106 / 0 | 63 % | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 8 | 10 | 106 / 168 | 63 % | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 9 | 21 | 107 / 0 | 62 % | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 20 | 9 | 21 | 107 / 172 | 62 % | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 6 | 24 | 111 / 0 | 58 % | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 6 | 24 | 111 / 192 | 58 % | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 11 | 9 | 89 / 0 | 59 % | 21 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 20 | 11 | 9 | 89 / 151 | 59 % | 21 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 16 | 9 | 4 | 56 / 0 | 49 % | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 16 | 9 | 4 | 56 / 114 | 49 % | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...