Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 11 | 10 | 80 / 0 | 51 % | 22 | 1 | 0 | 0 | 0 | 199 | 33 | 119 | 6 | 6 |
| Pudotuspelit | 3 | 1 | 0 | 8 / 0 | 44 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 1 | 9 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 30 | 12 | 10 | 88 / 174 | 48 % | 23 | 1 | 0 | 0 | 0 | 216 | 34 | 128 | 7 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 2 | 12 | 78 / 0 | 57 % | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 169 | 53 | 91 | 4 | 5 |
| Pudotuspelit | 9 | 3 | 3 | 27 / 0 | 60 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 56 | 17 | 29 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 35 | 5 | 15 | 105 / 181 | 59 % | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 225 | 70 | 120 | 7 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 6 | 26 | 129 / 0 | 62 % | 34 | 2 | 0 | 0 | 0 | 284 | 100 | 155 | 3 | 2 |
| Pudotuspelit | 5 | 3 | 6 | 20 / 0 | 56 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 48 | 20 | 28 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 33 | 9 | 32 | 149 / 244 | 59 % | 43 | 2 | 0 | 0 | 0 | 332 | 120 | 183 | 3 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 21 | 6 | 35 | 130 / 0 | 73 % | 45 | 4 | 0 | 0 | 0 | 229 | 119 | 99 | 5 | 6 |
| Pudotuspelit | 4 | 0 | 3 | 21 / 0 | 68 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 36 | 16 | 15 | 2 | 2 |
| Halli-SM | 3 | 0 | 5 | 14 / 0 | 67 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 | 10 | 13 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 28 | 6 | 43 | 165 / 230 | 69 % | 53 | 4 | 0 | 0 | 0 | 292 | 145 | 127 | 7 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 6 | 53 | 176 / 0 | 67 % | 62 | 3 | 0 | 0 | 0 | 336 | 209 | 160 | 6 | 9 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 3 | 18 / 0 | 72 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 | 25 | 9 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 1 | 0 | 1 | 5 / 0 | 63 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 1 | 3 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 33 | 6 | 57 | 199 / 294 | 67 % | 66 | 3 | 0 | 0 | 0 | 371 | 235 | 172 | 6 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 2 | 44 | 137 / 0 | 70 % | 49 | 3 | 0 | 0 | 0 | 249 | 148 | 112 | 11 | 11 |
| Pudotuspelit | 4 | 0 | 3 | 21 / 0 | 72 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 41 | 15 | 20 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 1 | 0 | 0 | 3 / 0 | 60 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 0 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 2 | 47 | 161 / 229 | 68 % | 52 | 3 | 0 | 0 | 0 | 298 | 163 | 137 | 12 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 4 | 34 | 136 / 0 | 65 % | 39 | 1 | 0 | 0 | 0 | 218 | 189 | 82 | 12 | 12 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 2 | 11 / 0 | 55 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 23 | 13 | 12 | 0 | 1 |
| Halli-SM | 3 | 1 | 3 | 11 / 0 | 52 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 18 | 6 | 3 | 4 |
| Yhteensä | 35 | 5 | 39 | 158 / 251 | 57 % | 45 | 1 | 0 | 0 | 0 | 258 | 220 | 100 | 15 | 17 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 4 | 19 | 102 / 0 | 59 % | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 175 | 163 | 73 | 13 | 13 |
| Pudotuspelit | 6 | 0 | 10 | 37 / 0 | 73 % | 11 | 1 | 0 | 0 | 0 | 45 | 67 | 8 | 3 | 3 |
| Halli-SM | 1 | 0 | 2 | 6 / 0 | 75 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 10 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 35 | 4 | 31 | 145 / 233 | 69 % | 36 | 1 | 0 | 0 | 0 | 231 | 240 | 86 | 16 | 16 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 14 | 18 | 117 / 0 | 59 % | 35 | 3 | 0 | 0 | 0 | 275 | 103 | 158 | 6 | 7 |
| Halli-SM | 3 | 0 | 4 | 14 / 0 | 74 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 32 | 15 | 18 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 32 | 14 | 22 | 131 / 217 | 66 % | 39 | 3 | 0 | 0 | 0 | 307 | 118 | 176 | 7 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 1 | 20 | 106 / 0 | 58 % | 23 | 2 | 0 | 0 | 0 | 222 | 84 | 116 | 12 | 13 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 0 | 5 / 0 | 29 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 3 | 2 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 5 | 0 | 7 | 20 / 0 | 59 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 36 | 34 | 16 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 35 | 1 | 27 | 131 / 235 | 49 % | 30 | 2 | 0 | 0 | 0 | 265 | 121 | 134 | 14 | 15 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 1 | 31 | 107 / 0 | 59 % | 34 | 2 | 0 | 0 | 0 | 202 | 134 | 95 | 15 | 19 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 5 | 12 / 0 | 48 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 24 | 19 | 12 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 0 | 3 / 0 | 25 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 5 | 3 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 30 | 1 | 36 | 122 / 217 | 44 % | 39 | 2 | 0 | 0 | 0 | 232 | 158 | 110 | 15 | 19 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 2 | 4 | 59 / 0 | 39 % | 7 | 1 | 0 | 0 | 0 | 101 | 52 | 42 | 7 | 9 |
| Pudotuspelit | 5 | 0 | 5 | 21 / 0 | 57 % | 6 | 1 | 0 | 0 | 0 | 40 | 33 | 19 | 1 | 3 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 0 | 2 / 0 | 20 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 1 | 2 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 33 | 2 | 9 | 82 / 200 | 38 % | 13 | 2 | 0 | 0 | 0 | 145 | 86 | 63 | 10 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 2 | 0 | 0 | 2 / 0 | 17 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 2 |
| Pudotuspelit | 5 | 0 | 1 | 9 / 0 | 39 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 10 | 4 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 7 | 0 | 1 | 11 / 35 | 28 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | 12 | 4 | 4 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 1 | 2 | 41 / 0 | 31 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 75 | 40 | 34 | 17 | 17 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 0 | 4 / 0 | 25 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 2 | 4 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 28 | 1 | 2 | 45 / 147 | 28 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 83 | 42 | 38 | 19 | 19 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 5 | 0 | 1 | 4 / 0 | 44 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 11 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 5 | 0 | 1 | 4 / 9 | 44 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 11 | 2 | 0 | 0 |
Joensuun Maila
JoMa
Manse PP, Tampere
Manse
Manse PP, Tampere
Manse
Joensuun Maila
JoMa
Joensuun Maila
JoMa
Manse PP, Tampere
Manse
Joensuun Maila
JoMa
Alajärven Ankkurit
AA
Hyvinkään Tahko
Tahko
Joensuun Maila
JoMa
Joensuun Maila
JoMa
Pattijoen Urheilijat, Raahe
PattU
Joensuun Maila
JoMa
Hyvinkään Tahko
Tahko
Vimpelin Veto
ViVe
Joensuun Maila
JoMa
Alajärven Ankkurit
AA
Joensuun Maila
JoMa
Joensuun Maila
JoMa
Kiteen Pallo
KiPa
Kiteen Pallo
KiPa
Joensuun Maila
JoMa
Manse PP, Tampere
Manse
Joensuun Maila
JoMa
Joensuun Maila
JoMa
Sotkamon Jymy
SoJy
Joensuun Maila
JoMa
Kiteen Pallo
KiPa
Joensuun Maila
JoMa
Pattijoen Urheilijat, Raahe
PattU
Haminan Palloilijat
HP
Joensuun Maila
JoMa
Joensuun Maila
JoMa
Vimpelin Veto
ViVe
Sotkamon Jymy
SoJy
Joensuun Maila
JoMa
Joensuun Maila
JoMa
Sotkamon Jymy
SoJy
Haminan Palloilijat
HP
Joensuun Maila
JoMa
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Joensuun Maila
JoMa
Joensuun Maila
JoMa
Manse PP, Tampere
Manse
Imatran Pallo-Veikot
IPV
Joensuun Maila
JoMa
Joensuun Maila
JoMa
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Joensuun Maila
JoMa
Kempeleen Kiri
KeKi
Joensuun Maila
JoMa
Vimpelin Veto
ViVe
Kempeleen Kiri
KeKi
Joensuun Maila
JoMa
Pattijoen Urheilijat, Raahe
PattU
Joensuun Maila
JoMa
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Joensuun Maila
JoMa
Imatran Pallo-Veikot
IPV
Joensuun Maila
JoMa
Joensuun Maila
JoMa
Alajärven Ankkurit
AA
Joensuun Maila
JoMa
Kempeleen Kiri
KeKi
Joensuun Maila
JoMa
Haminan Palloilijat
HP
Hyvinkään Tahko
Tahko
Joensuun Maila
JoMa
Manse PP, Tampere
Manse
Joensuun Maila
JoMa
Joensuun Maila
JoMa
Imatran Pallo-Veikot
IPV
Kempeleen Kiri
KeKi
Joensuun Maila
JoMa
Imatran Pallo-Veikot
IPV
Joensuun Maila
JoMa
Sotkamon Jymy
SoJy
Joensuun Maila
JoMa
Joensuun Maila
JoMa
Pattijoen Urheilijat, Raahe
PattU
Joensuun Maila
JoMa
Kiteen Pallo
KiPa
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...