Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 28 | 22 | 85 / 0 | 56 % | 52 | 2 | 0 | 2 | 0 | 265 | 62 | 180 | 9 | 9 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 1 | 2 / 0 | 67 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 2 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 26 | 29 | 23 | 87 / 155 | 61 % | 54 | 2 | 0 | 2 | 0 | 269 | 64 | 182 | 9 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 67 | 29 | 140 / 0 | 61 % | 102 | 6 | 0 | 1 | 0 | 440 | 63 | 300 | 4 | 4 |
| Pudotuspelit | 4 | 4 | 1 | 16 / 0 | 62 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 43 | 6 | 27 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 2 / 0 | 29 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 2 | 2 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 33 | 72 | 30 | 158 / 263 | 50 % | 108 | 6 | 0 | 1 | 0 | 487 | 71 | 329 | 5 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 16 | 18 | 6 | 124 / 0 | 69 % | 25 | 1 | 0 | 3 | 1 | 257 | 47 | 133 | 4 | 3 |
| Pudotuspelit | 5 | 7 | 1 | 24 / 0 | 55 % | 8 | 0 | 0 | 1 | 0 | 72 | 16 | 48 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 21 | 25 | 7 | 148 / 223 | 62 % | 33 | 1 | 0 | 4 | 1 | 329 | 63 | 181 | 4 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 39 | 28 | 128 / 0 | 62 % | 71 | 4 | 0 | 0 | 0 | 365 | 70 | 237 | 5 | 6 |
| Itä-Länsi | 1 | 2 | 1 | 3 / 0 | 38 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 2 | 11 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 28 | 41 | 29 | 131 / 216 | 50 % | 74 | 4 | 0 | 0 | 0 | 379 | 72 | 248 | 5 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 39 | 31 | 138 / 0 | 66 % | 73 | 3 | 0 | 2 | 0 | 391 | 69 | 253 | 9 | 8 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 1 | 3 / 0 | 43 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 1 | 9 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 40 | 32 | 141 / 215 | 55 % | 75 | 3 | 0 | 2 | 0 | 403 | 70 | 262 | 9 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 36 | 17 | 155 / 0 | 60 % | 54 | 1 | 0 | 3 | 0 | 368 | 67 | 213 | 11 | 10 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 3 / 0 | 75 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 2 | 1 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 30 | 36 | 17 | 158 / 263 | 67 % | 54 | 1 | 0 | 3 | 0 | 372 | 69 | 214 | 12 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 39 | 18 | 158 / 0 | 71 % | 59 | 2 | 0 | 0 | 0 | 415 | 80 | 257 | 3 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 1 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 30 | 39 | 18 | 159 / 226 | 60 % | 59 | 2 | 0 | 0 | 0 | 421 | 81 | 262 | 3 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 34 | 44 | 21 | 160 / 0 | 61 % | 66 | 1 | 0 | 0 | 0 | 439 | 87 | 279 | 6 | 5 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 5 / 0 | 83 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | 0 | 10 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 35 | 44 | 21 | 165 / 267 | 72 % | 66 | 1 | 0 | 0 | 0 | 454 | 87 | 289 | 6 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 37 | 31 | 172 / 0 | 65 % | 69 | 1 | 0 | 0 | 0 | 453 | 106 | 281 | 8 | 8 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 3 / 0 | 60 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 4 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 37 | 32 | 175 / 268 | 63 % | 70 | 1 | 0 | 0 | 0 | 461 | 110 | 286 | 8 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 10 | 21 | 167 / 0 | 67 % | 31 | 0 | 0 | 0 | 0 | 362 | 119 | 195 | 9 | 4 |
| Yhteensä | 26 | 10 | 21 | 167 / 248 | 67 % | 31 | 0 | 0 | 0 | 0 | 362 | 119 | 195 | 9 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 17 | 29 | 172 / 0 | 66 % | 49 | 3 | 0 | 0 | 0 | 360 | 136 | 188 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 26 | 17 | 29 | 172 / 261 | 66 % | 49 | 3 | 0 | 0 | 0 | 360 | 136 | 188 | 3 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 7 | 21 | 138 / 0 | 56 % | 28 | 0 | 0 | 0 | 0 | 273 | 107 | 136 | 5 | 5 |
| Yhteensä | 25 | 7 | 21 | 138 / 245 | 56 % | 28 | 0 | 0 | 0 | 0 | 273 | 107 | 136 | 5 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 15 | 20 | 134 / 0 | 64 % | 37 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 15 | 20 | 134 / 210 | 64 % | 37 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 11 | 11 | 131 / 0 | 61 % | 23 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 11 | 11 | 131 / 214 | 61 % | 23 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 18 | 11 | 103 / 0 | 53 % | 29 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 18 | 11 | 103 / 195 | 53 % | 29 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 14 | 10 | 85 / 0 | 49 % | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 14 | 10 | 85 / 174 | 49 % | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 10 | 8 | 72 / 0 | 46 % | 20 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 10 | 8 | 72 / 156 | 46 % | 20 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 8 | 7 | 70 / 0 | 42 % | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 8 | 7 | 70 / 165 | 42 % | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...