Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 10 | 27 | 84 / 0 | 63 % | 38 | 1 | 0 | 0 | 0 | 166 | 92 | 82 | 10 | 13 |
| Pudotuspelit | 10 | 8 | 6 | 34 / 0 | 57 % | 15 | 1 | 0 | 0 | 0 | 64 | 44 | 30 | 5 | 4 |
| Yhteensä | 32 | 18 | 33 | 118 / 193 | 60 % | 53 | 2 | 0 | 0 | 0 | 230 | 136 | 112 | 15 | 17 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Alkulohkot | 5 | 1 | 6 | 20 / 0 | 59 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 40 | 28 | 20 | 4 | 4 |
| Yhteensä | 5 | 1 | 6 | 20 / 34 | 59 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 40 | 28 | 20 | 4 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 23 | 1 | 33 | 92 / 0 | 66 % | 34 | 0 | 0 | 0 | 0 | 168 | 122 | 76 | 2 | 3 |
| Pudotuspelit | 7 | 0 | 6 | 33 / 0 | 62 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 66 | 39 | 33 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 30 | 1 | 39 | 125 / 192 | 64 % | 40 | 0 | 0 | 0 | 0 | 234 | 161 | 109 | 4 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pudotuspelit | 2 | 0 | 1 | 11 / 0 | 79 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | 10 | 9 | 0 | 0 |
| Alkulohkot | 5 | 2 | 6 | 21 / 0 | 64 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 39 | 26 | 18 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 7 | 2 | 7 | 32 / 47 | 71 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 59 | 36 | 27 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 23 | 2 | 29 | 98 / 0 | 70 % | 34 | 3 | 0 | 0 | 0 | 117 | 222 | 19 | 17 | 21 |
| Pudotuspelit | 11 | 2 | 13 | 65 / 0 | 74 % | 16 | 1 | 0 | 0 | 0 | 70 | 126 | 5 | 4 | 4 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 2 | 5 / 0 | 83 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 14 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 35 | 4 | 44 | 168 / 234 | 76 % | 52 | 4 | 0 | 0 | 0 | 193 | 362 | 25 | 21 | 25 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 13 | 2 | 0 | 3 | 14 / 0 | 82 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 16 | 26 | 2 | 1 | 2 |
| Yhteensä | 2 | 0 | 3 | 14 / 17 | 82 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 16 | 26 | 2 | 1 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 3 | 37 | 137 / 0 | 80 % | 43 | 3 | 0 | 0 | 0 | 147 | 293 | 10 | 17 | 19 |
| Pudotuspelit | 8 | 0 | 8 | 44 / 0 | 73 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 46 | 86 | 2 | 5 | 6 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 25 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 31 | 3 | 45 | 182 / 235 | 59 % | 51 | 3 | 0 | 0 | 0 | 194 | 381 | 12 | 22 | 25 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 18 | 3 | 32 | 98 / 0 | 79 % | 36 | 1 | 0 | 0 | 0 | 115 | 235 | 17 | 11 | 16 |
| Pudotuspelit | 11 | 2 | 10 | 45 / 0 | 63 % | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 49 | 97 | 4 | 10 | 10 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 2 | 5 / 0 | 83 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 13 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 30 | 5 | 44 | 148 / 201 | 75 % | 50 | 1 | 0 | 0 | 0 | 169 | 345 | 21 | 21 | 26 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 18 | 2 | 41 | 91 / 0 | 73 % | 44 | 1 | 0 | 0 | 0 | 110 | 243 | 19 | 20 | 33 |
| Pudotuspelit | 9 | 1 | 20 | 47 / 0 | 70 % | 21 | 0 | 0 | 0 | 0 | 51 | 134 | 4 | 10 | 12 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 3 | 10 / 0 | 83 % | 4 | 1 | 0 | 0 | 0 | 10 | 18 | 0 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 29 | 3 | 64 | 148 / 204 | 75 % | 69 | 2 | 0 | 0 | 0 | 171 | 395 | 23 | 31 | 46 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 23 | 2 | 46 | 110 / 0 | 63 % | 50 | 2 | 0 | 0 | 0 | 133 | 292 | 23 | 16 | 19 |
| Pudotuspelit | 10 | 0 | 14 | 42 / 0 | 59 % | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 46 | 104 | 4 | 6 | 7 |
| Halli-SM | 4 | 0 | 3 | 12 / 0 | 60 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | 29 | 3 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 37 | 2 | 63 | 164 / 267 | 61 % | 67 | 2 | 0 | 0 | 0 | 194 | 425 | 30 | 25 | 29 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 16 | 3 | 32 | 77 / 0 | 71 % | 37 | 2 | 0 | 0 | 0 | 101 | 194 | 24 | 11 | 15 |
| Pudotuspelit | 10 | 1 | 16 | 46 / 0 | 62 % | 18 | 1 | 0 | 0 | 0 | 51 | 111 | 5 | 7 | 7 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 3 / 0 | 43 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 8 | 0 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 4 | 0 | 6 | 22 / 0 | 65 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 26 | 45 | 4 | 2 | 3 |
| Yhteensä | 31 | 4 | 54 | 148 / 224 | 60 % | 61 | 3 | 0 | 0 | 0 | 181 | 358 | 33 | 20 | 25 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 3 | 38 | 118 / 0 | 54 % | 43 | 2 | 0 | 0 | 0 | 151 | 249 | 33 | 25 | 27 |
| Pudotuspelit | 12 | 1 | 18 | 47 / 0 | 55 % | 19 | 0 | 0 | 0 | 0 | 64 | 120 | 17 | 11 | 10 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 2 / 0 | 100 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 4 | 3 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 4 | 0 | 4 | 7 / 0 | 29 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 21 | 2 | 5 | 5 |
| 16 | 1 | 0 | 2 | 8 / 0 | 100 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 20 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 44 | 4 | 63 | 182 / 337 | 68 % | 69 | 2 | 0 | 0 | 0 | 238 | 414 | 56 | 41 | 42 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 0 | 25 | 76 / 0 | 41 % | 26 | 1 | 0 | 0 | 0 | 96 | 169 | 20 | 13 | 14 |
| Pudotuspelit | 9 | 0 | 7 | 38 / 0 | 54 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 53 | 73 | 15 | 5 | 5 |
| Halli-SM | 4 | 2 | 5 | 20 / 0 | 57 % | 8 | 1 | 0 | 0 | 0 | 23 | 37 | 3 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 35 | 2 | 37 | 134 / 291 | 51 % | 41 | 2 | 0 | 0 | 0 | 172 | 279 | 38 | 21 | 22 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 2 | 21 | 83 / 0 | 55 % | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 121 | 181 | 38 | 10 | 11 |
| Pudotuspelit | 10 | 0 | 7 | 26 / 0 | 43 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 41 | 55 | 15 | 4 | 4 |
| Halli-SM | 4 | 1 | 3 | 9 / 0 | 45 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | 23 | 10 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 38 | 3 | 31 | 118 / 230 | 48 % | 34 | 0 | 0 | 0 | 0 | 181 | 259 | 63 | 16 | 17 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 0 | 15 | 82 / 0 | 51 % | 16 | 1 | 0 | 0 | 0 | 117 | 163 | 35 | 8 | 9 |
| Pudotuspelit | 8 | 0 | 3 | 27 / 0 | 53 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 37 | 43 | 10 | 2 | 2 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 1 | 8 / 0 | 62 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 15 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 0 | 19 | 117 / 226 | 55 % | 20 | 1 | 0 | 0 | 0 | 163 | 221 | 46 | 10 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 2 | 30 | 86 / 0 | 52 % | 33 | 1 | 0 | 0 | 0 | 119 | 206 | 33 | 18 | 22 |
| Pudotuspelit | 3 | 1 | 4 | 15 / 0 | 68 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 | 34 | 3 | 2 | 3 |
| Halli-SM | 4 | 0 | 3 | 8 / 0 | 40 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 12 | 5 | 4 | 5 |
| Yhteensä | 31 | 3 | 37 | 109 / 209 | 53 % | 41 | 1 | 0 | 0 | 0 | 150 | 252 | 41 | 24 | 30 |
Manse PP, Tampere
Manse
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Manse PP, Tampere
Manse
Manse PP, Tampere
Manse
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Manse PP, Tampere
Manse
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Lapuan Virkiä
Virkiä
Lapuan Virkiä
Virkiä
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Lapuan Virkiä
Virkiä
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Mailattaret, Vaasa
Mailattaret
Mailattaret, Vaasa
Mailattaret
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Mailattaret, Vaasa
Mailattaret
Manse PP, Tampere
Manse
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Laitilan Jyske
Jyske
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Pöytyän Urheilijat
PöU
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Lapuan Virkiä
Virkiä
Joensuun Maila
JoMa
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Jussittaret, Seinäjoki
Jussittaret
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Lapuan Virkiä
Virkiä
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Mailattaret, Vaasa
Mailattaret
Mailattaret, Vaasa
Mailattaret
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Fera, Rauma
Fera
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Joensuun Maila
JoMa
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Manse PP, Tampere
Manse
Mailattaret, Vaasa
Mailattaret
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Fera, Rauma
Fera
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Jussittaret, Seinäjoki
Jussittaret
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Hyvinkään Tahko
Tahko
Pöytyän Urheilijat
PöU
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Mailattaret, Vaasa
Mailattaret
Hyvinkään Tahko
Tahko
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Roihuttaret, Helsinki
Roihuttaret
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Laitilan Jyske
Jyske
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Roihuttaret, Helsinki
Roihuttaret
Manse PP, Tampere
Manse
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Laitilan Jyske
Jyske
Manse PP, Tampere
Manse
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Fera, Rauma
Fera
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Pöytyän Urheilijat
PöU
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Roihuttaret, Helsinki
Roihuttaret
Jussittaret, Seinäjoki
Jussittaret
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Manse PP, Tampere
Manse
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Fera, Rauma
Fera
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...