Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 30 | 3 | 5 | 54 / 0 | 43 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 139 | 48 | 85 | 7 | 7 |
| Pudotuspelit | 9 | 1 | 0 | 5 / 0 | 29 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 0 | 9 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 39 | 4 | 5 | 59 / 142 | 36 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 153 | 48 | 94 | 8 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pudotuspelit | 2 | 1 | 1 | 7 / 0 | 50 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 6 | 5 | 1 | 1 |
| Alkulohkot | 4 | 0 | 2 | 7 / 0 | 39 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | 5 | 13 | 0 | 3 |
| Yhteensä | 6 | 1 | 3 | 14 / 32 | 44 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 32 | 11 | 18 | 1 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 8 | 16 | 80 / 0 | 56 % | 28 | 4 | 0 | 1 | 0 | 168 | 70 | 88 | 8 | 6 |
| Pudotuspelit | 13 | 5 | 3 | 26 / 0 | 48 % | 9 | 1 | 0 | 0 | 0 | 62 | 24 | 36 | 5 | 5 |
| Yhteensä | 41 | 13 | 19 | 106 / 197 | 52 % | 37 | 5 | 0 | 1 | 0 | 230 | 94 | 124 | 13 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Alkulohkot | 2 | 0 | 0 | 7 / 0 | 64 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 3 | 6 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 2 | 0 | 0 | 7 / 11 | 64 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 3 | 6 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 30 | 9 | 22 | 89 / 0 | 55 % | 32 | 1 | 0 | 0 | 0 | 165 | 137 | 76 | 14 | 14 |
| Pudotuspelit | 10 | 0 | 3 | 19 / 0 | 42 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 39 | 30 | 20 | 2 | 3 |
| Yhteensä | 40 | 9 | 25 | 108 / 208 | 48 % | 35 | 1 | 0 | 0 | 0 | 204 | 167 | 96 | 16 | 17 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 8 | 37 | 108 / 0 | 59 % | 47 | 2 | 0 | 0 | 0 | 182 | 183 | 74 | 15 | 16 |
| Pudotuspelit | 13 | 0 | 9 | 44 / 0 | 52 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 68 | 64 | 24 | 5 | 6 |
| Yhteensä | 40 | 8 | 46 | 152 / 268 | 55 % | 56 | 2 | 0 | 0 | 0 | 250 | 247 | 98 | 20 | 22 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 0 | 30 | 114 / 0 | 61 % | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 171 | 169 | 57 | 14 | 14 |
| Halli-SM | 3 | 0 | 4 | 13 / 0 | 52 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 26 | 25 | 13 | 2 | 1 |
| Yhteensä | 27 | 0 | 34 | 127 / 212 | 57 % | 34 | 0 | 0 | 0 | 0 | 197 | 194 | 70 | 16 | 15 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 0 | 35 | 139 / 0 | 58 % | 37 | 2 | 0 | 0 | 0 | 216 | 197 | 77 | 16 | 16 |
| Halli-SM | 3 | 0 | 0 | 15 / 0 | 68 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | 14 | 4 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 32 | 0 | 35 | 154 / 260 | 63 % | 37 | 2 | 0 | 0 | 0 | 235 | 211 | 81 | 17 | 17 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 32 | 7 | 50 | 161 / 0 | 65 % | 63 | 6 | 0 | 1 | 0 | 320 | 217 | 159 | 15 | 16 |
| Halli-SM | 3 | 0 | 3 | 9 / 0 | 41 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 21 | 3 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 35 | 7 | 53 | 170 / 268 | 53 % | 66 | 6 | 0 | 1 | 0 | 332 | 238 | 162 | 17 | 18 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 32 | 1 | 21 | 99 / 0 | 46 % | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 | 128 | 229 | 29 | 18 | 19 |
| Putoamispelit | 3 | 0 | 4 | 14 / 0 | 56 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 32 | 0 | 1 | 1 |
| Muut | 1 | 0 | 3 | 11 / 0 | 73 % | 4 | 1 | 0 | 0 | 0 | 11 | 21 | 0 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 1 | 7 / 0 | 58 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 11 | 1 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 38 | 1 | 29 | 131 / 268 | 58 % | 31 | 1 | 0 | 0 | 0 | 161 | 293 | 30 | 21 | 22 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 8 | 15 | 83 / 0 | 52 % | 25 | 2 | 0 | 0 | 0 | 169 | 140 | 86 | 17 | 17 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 0 | 6 / 0 | 67 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 2 | 8 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 8 | 15 | 89 / 170 | 59 % | 25 | 2 | 0 | 0 | 0 | 183 | 142 | 94 | 17 | 17 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 0 | 21 | 108 / 0 | 53 % | 21 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 113 | 92 | 8 | 7 |
| Putoamispelit | 6 | 0 | 1 | 18 / 0 | 47 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 | 22 | 9 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 3 | 1 | 6 | 22 / 0 | 85 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 38 | 23 | 16 | 3 | 2 |
| Yhteensä | 38 | 1 | 28 | 148 / 268 | 62 % | 29 | 0 | 0 | 0 | 0 | 265 | 158 | 117 | 12 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 30 | 2 | 26 | 121 / 0 | 53 % | 31 | 3 | 0 | 0 | 0 | 169 | 229 | 48 | 21 | 26 |
| Putoamispelit | 8 | 1 | 4 | 34 / 0 | 54 % | 6 | 1 | 0 | 0 | 0 | 43 | 56 | 9 | 5 | 6 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 0 | 8 / 0 | 57 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 15 | 0 | 1 | 2 |
| Yhteensä | 40 | 3 | 30 | 163 / 306 | 55 % | 37 | 4 | 0 | 0 | 0 | 220 | 300 | 57 | 27 | 34 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 8 | 0 | 1 | 14 / 0 | 58 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | 35 | 1 | 8 | 8 |
| Halli-SM | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 5 | 0 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 9 | 0 | 1 | 16 / 28 | 54 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 40 | 1 | 9 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 100 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 1 | 0 | 0 | 1 / 1 | 100 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 | 2 | 0 | 0 |
Manse PP, Tampere
Manse
Sotkamon Jymy
SoJy
Sotkamon Jymy
SoJy
Manse PP, Tampere
Manse
Manse PP, Tampere
Manse
Sotkamon Jymy
SoJy
Manse PP, Tampere
Manse
Kempeleen Kiri
KeKi
Kempeleen Kiri
KeKi
Manse PP, Tampere
Manse
Manse PP, Tampere
Manse
Kempeleen Kiri
KeKi
Manse PP, Tampere
Manse
Pattijoen Urheilijat, Raahe
PattU
Pattijoen Urheilijat, Raahe
PattU
Manse PP, Tampere
Manse
Manse PP, Tampere
Manse
Pattijoen Urheilijat, Raahe
PattU
Sotkamon Jymy
SoJy
Manse PP, Tampere
Manse
Manse PP, Tampere
Manse
Vimpelin Veto
ViVe
Manse PP, Tampere
Manse
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Joensuun Maila
JoMa
Manse PP, Tampere
Manse
Kiteen Pallo
KiPa
Manse PP, Tampere
Manse
Manse PP, Tampere
Manse
Kempeleen Kiri
KeKi
Vimpelin Veto
ViVe
Manse PP, Tampere
Manse
Manse PP, Tampere
Manse
Vimpelin Veto
ViVe
Manse PP, Tampere
Manse
Pattijoen Urheilijat, Raahe
PattU
Kiteen Pallo
KiPa
Manse PP, Tampere
Manse
Manse PP, Tampere
Manse
Kempeleen Kiri
KeKi
Manse PP, Tampere
Manse
Alajärven Ankkurit
AA
Hyvinkään Tahko
Tahko
Manse PP, Tampere
Manse
Manse PP, Tampere
Manse
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Manse PP, Tampere
Manse
Manse PP, Tampere
Manse
Haminan Palloilijat
HP
Manse PP, Tampere
Manse
Kiteen Pallo
KiPa
Manse PP, Tampere
Manse
Sotkamon Jymy
SoJy
Alajärven Ankkurit
AA
Manse PP, Tampere
Manse
Manse PP, Tampere
Manse
Imatran Pallo-Veikot
IPV
Manse PP, Tampere
Manse
Joensuun Maila
JoMa
Sotkamon Jymy
SoJy
Manse PP, Tampere
Manse
Manse PP, Tampere
Manse
Seinäjoen JymyJussit
JymyJussit
Kempeleen Kiri
KeKi
Manse PP, Tampere
Manse
Pattijoen Urheilijat, Raahe
PattU
Manse PP, Tampere
Manse
Manse PP, Tampere
Manse
Hyvinkään Tahko
Tahko
Joensuun Maila
JoMa
Manse PP, Tampere
Manse
Seinäjoen JymyJussit
JymyJussit
Manse PP, Tampere
Manse
Haminan Palloilijat
HP
Manse PP, Tampere
Manse
Imatran Pallo-Veikot
IPV
Manse PP, Tampere
Manse
Manse PP, Tampere
Manse
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Manse PP, Tampere
Manse
Joensuun Maila
JoMa
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Manse PP, Tampere
Manse
Hyvinkään Tahko
Tahko
Manse PP, Tampere
Manse
Manse PP, Tampere
Manse
Haminan Palloilijat
HP
Manse PP, Tampere
Manse
Alajärven Ankkurit
AA
Manse PP, Tampere
Manse
Seinäjoen JymyJussit
JymyJussit
Vimpelin Veto
ViVe
Manse PP, Tampere
Manse
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...