Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 13 | 0 | 14 | 37 / 0 | 64 % | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 62 | 107 | 25 | 5 | 5 |
| Pudotuspelit | 10 | 1 | 13 | 40 / 0 | 54 % | 15 | 1 | 0 | 0 | 0 | 44 | 104 | 4 | 10 | 10 |
| Yhteensä | 23 | 1 | 27 | 77 / 132 | 59 % | 29 | 1 | 0 | 0 | 0 | 106 | 211 | 29 | 15 | 15 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 0 | 36 | 84 / 0 | 56 % | 37 | 1 | 0 | 0 | 0 | 98 | 252 | 14 | 17 | 17 |
| Pudotuspelit | 11 | 1 | 16 | 40 / 0 | 66 % | 17 | 0 | 0 | 0 | 0 | 48 | 110 | 8 | 5 | 5 |
| Yhteensä | 35 | 1 | 52 | 124 / 210 | 61 % | 54 | 1 | 0 | 0 | 0 | 146 | 362 | 22 | 22 | 22 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 5 | 0 | 8 | 29 / 0 | 78 % | 10 | 2 | 0 | 0 | 0 | 29 | 63 | 0 | 1 | 1 |
| Pudotuspelit | 16 | 0 | 19 | 79 / 0 | 66 % | 20 | 1 | 0 | 0 | 0 | 83 | 200 | 4 | 7 | 7 |
| Yhteensä | 21 | 0 | 27 | 108 / 156 | 72 % | 30 | 3 | 0 | 0 | 0 | 112 | 263 | 4 | 8 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 10 | 0 | 21 | 57 / 0 | 78 % | 21 | 0 | 0 | 0 | 0 | 67 | 150 | 10 | 11 | 13 |
| Pudotuspelit | 14 | 4 | 27 | 88 / 0 | 77 % | 32 | 1 | 0 | 0 | 0 | 98 | 207 | 10 | 10 | 10 |
| Yhteensä | 24 | 4 | 48 | 145 / 188 | 77 % | 53 | 1 | 0 | 0 | 0 | 165 | 357 | 20 | 21 | 23 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 4 | 45 | 141 / 0 | 70 % | 53 | 4 | 0 | 0 | 0 | 176 | 311 | 35 | 18 | 22 |
| Pudotuspelit | 14 | 0 | 25 | 76 / 0 | 66 % | 27 | 2 | 0 | 0 | 0 | 80 | 185 | 4 | 10 | 10 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 6 / 0 | 86 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 11 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 40 | 4 | 70 | 223 / 326 | 74 % | 80 | 6 | 0 | 0 | 0 | 263 | 507 | 40 | 28 | 32 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 4 | 41 | 124 / 0 | 76 % | 47 | 2 | 0 | 0 | 0 | 151 | 304 | 27 | 20 | 22 |
| Pudotuspelit | 8 | 0 | 12 | 38 / 0 | 69 % | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 42 | 97 | 4 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 36 | 4 | 53 | 162 / 218 | 73 % | 59 | 2 | 0 | 0 | 0 | 193 | 401 | 31 | 22 | 24 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 2 | 0 | 1 | 2 / 0 | 29 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 6 | 1 | 2 | 2 |
| Pudotuspelit | 11 | 1 | 12 | 33 / 0 | 66 % | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 37 | 84 | 4 | 7 | 7 |
| Yhteensä | 13 | 1 | 13 | 35 / 57 | 47 % | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 40 | 90 | 5 | 9 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 3 | 60 | 146 / 0 | 66 % | 67 | 4 | 0 | 0 | 0 | 172 | 368 | 26 | 29 | 29 |
| Pudotuspelit | 10 | 0 | 17 | 60 / 0 | 70 % | 20 | 3 | 0 | 0 | 0 | 61 | 135 | 1 | 6 | 7 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 17 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 40 | 3 | 77 | 207 / 314 | 51 % | 87 | 7 | 0 | 0 | 0 | 235 | 504 | 28 | 35 | 36 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 2 | 57 | 169 / 0 | 73 % | 63 | 4 | 0 | 0 | 0 | 182 | 421 | 13 | 24 | 27 |
| Pudotuspelit | 9 | 0 | 14 | 48 / 0 | 67 % | 15 | 1 | 0 | 0 | 0 | 52 | 119 | 4 | 4 | 5 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 5 / 0 | 63 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 13 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 38 | 2 | 71 | 222 / 313 | 67 % | 78 | 5 | 0 | 0 | 0 | 239 | 553 | 17 | 28 | 32 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 3 | 49 | 167 / 0 | 64 % | 58 | 6 | 0 | 0 | 0 | 198 | 361 | 31 | 18 | 20 |
| Pudotuspelit | 12 | 0 | 15 | 66 / 0 | 62 % | 16 | 1 | 0 | 0 | 0 | 75 | 143 | 9 | 6 | 6 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 25 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 41 | 3 | 64 | 234 / 373 | 50 % | 74 | 7 | 0 | 0 | 0 | 274 | 506 | 40 | 25 | 27 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 4 | 40 | 116 / 0 | 59 % | 45 | 1 | 0 | 0 | 0 | 179 | 244 | 62 | 14 | 16 |
| Pudotuspelit | 4 | 0 | 2 | 16 / 0 | 47 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 25 | 26 | 9 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 32 | 4 | 42 | 132 / 231 | 53 % | 47 | 1 | 0 | 0 | 0 | 204 | 270 | 71 | 16 | 18 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 5 | 35 | 126 / 0 | 58 % | 43 | 3 | 0 | 0 | 0 | 230 | 184 | 104 | 13 | 14 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 2 / 0 | 33 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 5 | 3 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 5 | 36 | 128 / 222 | 46 % | 44 | 3 | 0 | 0 | 0 | 235 | 189 | 107 | 13 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 6 | 23 | 136 / 0 | 62 % | 32 | 3 | 0 | 0 | 0 | 267 | 148 | 131 | 12 | 13 |
| Yhteensä | 28 | 6 | 23 | 136 / 219 | 62 % | 32 | 3 | 0 | 0 | 0 | 267 | 148 | 131 | 12 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 1 | 0 | 0 | 3 / 0 | 38 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 1 | 0 | 0 | 3 / 8 | 38 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...