Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 3 | 31 | 108 / 0 | 70 % | 35 | 1 | 0 | 0 | 0 | 187 | 133 | 79 | 6 | 7 |
| Pudotuspelit | 14 | 1 | 19 | 72 / 0 | 69 % | 21 | 1 | 0 | 0 | 0 | 123 | 74 | 51 | 5 | 4 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 2 / 0 | 40 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 4 | 2 | 0 | 1 |
| Yhteensä | 35 | 4 | 51 | 182 / 264 | 60 % | 57 | 2 | 0 | 0 | 0 | 314 | 211 | 132 | 11 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 9 | 23 | 101 / 0 | 62 % | 32 | 0 | 0 | 0 | 0 | 212 | 87 | 111 | 11 | 10 |
| Pudotuspelit | 14 | 4 | 15 | 57 / 0 | 65 % | 20 | 1 | 0 | 0 | 0 | 142 | 58 | 85 | 6 | 5 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 2 / 0 | 25 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 6 | 3 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 35 | 13 | 39 | 160 / 260 | 50 % | 53 | 1 | 0 | 0 | 0 | 359 | 151 | 199 | 18 | 16 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 9 | 31 | 94 / 0 | 64 % | 40 | 0 | 0 | 0 | 0 | 180 | 164 | 86 | 15 | 15 |
| Pudotuspelit | 4 | 0 | 3 | 15 / 0 | 65 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 26 | 20 | 11 | 2 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 2 | 5 / 0 | 83 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 6 | 6 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 25 | 9 | 36 | 114 / 175 | 71 % | 45 | 0 | 0 | 0 | 0 | 217 | 190 | 103 | 17 | 17 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 10 | 62 | 177 / 0 | 78 % | 73 | 1 | 0 | 0 | 0 | 333 | 206 | 156 | 7 | 6 |
| Pudotuspelit | 9 | 1 | 16 | 42 / 0 | 65 % | 17 | 0 | 0 | 0 | 0 | 80 | 73 | 38 | 2 | 5 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 2 | 4 / 0 | 100 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 4 | 1 | 0 | 2 |
| Yhteensä | 34 | 11 | 80 | 223 / 296 | 81 % | 92 | 1 | 0 | 0 | 0 | 418 | 283 | 195 | 9 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 12 | 44 | 169 / 0 | 79 % | 59 | 3 | 0 | 0 | 0 | 308 | 190 | 139 | 10 | 9 |
| Pudotuspelit | 9 | 1 | 16 | 44 / 0 | 63 % | 17 | 0 | 0 | 0 | 0 | 79 | 72 | 35 | 2 | 4 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 6 / 0 | 86 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 3 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 13 | 60 | 219 / 292 | 76 % | 76 | 3 | 0 | 0 | 0 | 398 | 265 | 179 | 12 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 40 | 55 | 182 / 0 | 74 % | 102 | 7 | 0 | 0 | 0 | 399 | 141 | 217 | 7 | 5 |
| Pudotuspelit | 11 | 5 | 21 | 57 / 0 | 59 % | 26 | 0 | 0 | 0 | 0 | 142 | 56 | 85 | 2 | 4 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 6 / 0 | 75 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 7 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 45 | 76 | 245 / 351 | 69 % | 128 | 7 | 0 | 0 | 0 | 552 | 204 | 307 | 9 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 13 | 60 | 158 / 0 | 72 % | 76 | 3 | 0 | 0 | 0 | 301 | 167 | 143 | 5 | 5 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 6 / 0 | 67 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 0 | 8 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 23 | 13 | 60 | 164 / 230 | 69 % | 76 | 3 | 0 | 0 | 0 | 315 | 167 | 151 | 5 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 23 | 32 | 39 | 145 / 0 | 68 % | 72 | 1 | 0 | 0 | 0 | 349 | 126 | 204 | 4 | 6 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 3 / 0 | 60 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 7 | 3 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 24 | 32 | 40 | 148 / 217 | 64 % | 73 | 1 | 0 | 0 | 0 | 355 | 133 | 207 | 5 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 8 | 59 | 156 / 0 | 68 % | 68 | 1 | 0 | 0 | 0 | 290 | 189 | 134 | 19 | 16 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 4 / 0 | 36 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 6 | 3 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 25 | 8 | 60 | 160 / 241 | 52 % | 69 | 1 | 0 | 0 | 0 | 297 | 195 | 137 | 20 | 17 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 14 | 50 | 147 / 0 | 67 % | 66 | 2 | 0 | 0 | 0 | 302 | 168 | 155 | 5 | 6 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 2 | 9 / 0 | 82 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 9 | 4 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 23 | 15 | 52 | 156 / 230 | 74 % | 69 | 2 | 0 | 0 | 0 | 315 | 177 | 159 | 6 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 15 | 27 | 115 / 0 | 56 % | 45 | 3 | 0 | 0 | 0 | 226 | 183 | 111 | 13 | 14 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 100 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 3 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 25 | 15 | 27 | 117 / 208 | 78 % | 45 | 3 | 0 | 0 | 0 | 230 | 186 | 113 | 13 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 23 | 18 | 23 | 77 / 0 | 41 % | 42 | 1 | 0 | 0 | 0 | 184 | 116 | 107 | 16 | 14 |
| Yhteensä | 23 | 18 | 23 | 77 / 190 | 41 % | 42 | 1 | 0 | 0 | 0 | 184 | 116 | 107 | 16 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 11 | 22 | 69 / 0 | 46 % | 33 | 0 | 0 | 0 | 0 | 150 | 114 | 81 | 18 | 20 |
| Yhteensä | 22 | 11 | 22 | 69 / 149 | 46 % | 33 | 0 | 0 | 0 | 0 | 150 | 114 | 81 | 18 | 20 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 6 | 13 | 59 / 0 | 43 % | 19 | 0 | 0 | 0 | 0 | 120 | 74 | 61 | 8 | 9 |
| Yhteensä | 22 | 6 | 13 | 59 / 137 | 43 % | 19 | 0 | 0 | 0 | 0 | 120 | 74 | 61 | 8 | 9 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...