Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 17 | 33 | 85 / 0 | 63 % | 52 | 2 | 0 | 0 | 0 | 218 | 96 | 133 | 13 | 9 |
| Pudotuspelit | 11 | 7 | 8 | 35 / 0 | 49 % | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 99 | 32 | 64 | 2 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 67 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 2 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 24 | 41 | 122 / 208 | 60 % | 67 | 2 | 0 | 0 | 0 | 323 | 130 | 201 | 15 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 25 | 32 | 118 / 0 | 66 % | 60 | 3 | 0 | 0 | 0 | 315 | 95 | 197 | 8 | 8 |
| Pudotuspelit | 8 | 4 | 4 | 35 / 0 | 57 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 87 | 21 | 52 | 3 | 4 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 3 | 2 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 33 | 29 | 36 | 155 / 244 | 58 % | 68 | 3 | 0 | 0 | 0 | 406 | 119 | 251 | 12 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 18 | 18 | 81 / 0 | 57 % | 38 | 2 | 0 | 0 | 0 | 224 | 64 | 143 | 10 | 10 |
| Pudotuspelit | 10 | 12 | 6 | 46 / 0 | 61 % | 20 | 2 | 0 | 2 | 0 | 113 | 22 | 67 | 10 | 10 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 2 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 35 | 30 | 24 | 127 / 218 | 39 % | 58 | 4 | 0 | 2 | 0 | 339 | 87 | 212 | 21 | 21 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 8 | 12 | 69 / 0 | 59 % | 21 | 1 | 0 | 1 | 0 | 172 | 51 | 103 | 11 | 11 |
| Pudotuspelit | 13 | 3 | 10 | 49 / 0 | 52 % | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 130 | 32 | 81 | 1 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 100 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 11 | 22 | 120 / 215 | 70 % | 34 | 1 | 0 | 1 | 0 | 305 | 85 | 185 | 12 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 3 | 13 | 54 / 0 | 55 % | 17 | 1 | 0 | 0 | 0 | 149 | 52 | 95 | 10 | 10 |
| Pudotuspelit | 7 | 3 | 6 | 20 / 0 | 46 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 43 | 21 | 23 | 2 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 0 / 0 | 0 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 2 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 28 | 6 | 20 | 74 / 145 | 33 % | 27 | 1 | 0 | 0 | 0 | 197 | 75 | 123 | 12 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 7 | 16 | 58 / 0 | 57 % | 24 | 1 | 0 | 1 | 0 | 143 | 63 | 85 | 6 | 6 |
| Pudotuspelit | 7 | 4 | 3 | 21 / 0 | 54 % | 8 | 1 | 0 | 0 | 0 | 48 | 21 | 27 | 2 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 2 / 0 | 40 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 4 | 2 | 0 | 1 |
| Yhteensä | 28 | 11 | 20 | 81 / 145 | 50 % | 33 | 2 | 0 | 1 | 0 | 195 | 88 | 114 | 8 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 6 | 15 | 51 / 0 | 49 % | 23 | 2 | 0 | 0 | 0 | 125 | 67 | 74 | 14 | 12 |
| Pudotuspelit | 12 | 3 | 8 | 26 / 0 | 41 % | 12 | 1 | 0 | 0 | 0 | 64 | 32 | 38 | 4 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 0 / 0 | 0 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 1 | 6 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 33 | 9 | 24 | 77 / 171 | 30 % | 36 | 3 | 0 | 0 | 0 | 195 | 100 | 118 | 18 | 15 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 7 | 10 | 41 / 0 | 45 % | 18 | 1 | 0 | 0 | 0 | 109 | 54 | 68 | 13 | 13 |
| Pudotuspelit | 14 | 7 | 5 | 30 / 0 | 47 % | 13 | 1 | 0 | 0 | 0 | 63 | 35 | 33 | 8 | 8 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 67 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | 1 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 35 | 14 | 15 | 73 / 158 | 53 % | 31 | 2 | 0 | 0 | 0 | 175 | 91 | 102 | 22 | 22 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 8 | 24 | 58 / 0 | 56 % | 34 | 2 | 0 | 0 | 0 | 148 | 77 | 90 | 9 | 9 |
| Pudotuspelit | 5 | 2 | 2 | 13 / 0 | 37 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 23 | 17 | 10 | 2 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 4 / 0 | 80 % | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 | 5 | 0 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 26 | 10 | 27 | 75 / 143 | 58 % | 40 | 3 | 0 | 0 | 0 | 175 | 99 | 100 | 12 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 1 | 17 | 50 / 0 | 49 % | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 | 119 | 74 | 69 | 21 | 20 |
| Pudotuspelit | 10 | 0 | 1 | 17 / 0 | 47 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 38 | 21 | 21 | 9 | 10 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 1 | 1 / 0 | 100 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 3 | 5 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 35 | 2 | 19 | 68 / 139 | 65 % | 21 | 0 | 0 | 0 | 0 | 163 | 98 | 95 | 31 | 31 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 7 | 15 | 53 / 0 | 45 % | 23 | 1 | 0 | 0 | 0 | 149 | 57 | 96 | 12 | 11 |
| Pudotuspelit | 9 | 1 | 3 | 11 / 0 | 26 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 26 | 25 | 15 | 6 | 7 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 1 / 0 | 20 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 5 | 0 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 34 | 8 | 19 | 65 / 165 | 30 % | 28 | 1 | 0 | 0 | 0 | 176 | 87 | 111 | 20 | 20 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 4 | 4 | 40 / 0 | 32 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 86 | 51 | 46 | 16 | 15 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 0 | 3 / 0 | 23 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 8 | 1 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 25 | 4 | 4 | 43 / 139 | 27 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 90 | 59 | 47 | 18 | 17 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 15 | 2 | 4 | 40 / 0 | 40 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 72 | 48 | 32 | 6 | 5 |
| Pudotuspelit | 8 | 0 | 1 | 16 / 0 | 41 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 24 | 16 | 8 | 9 | 9 |
| Yhteensä | 23 | 2 | 5 | 56 / 138 | 41 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 96 | 64 | 40 | 15 | 14 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...