Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 17 | 11 | 95 / 0 | 54 % | 29 | 1 | 0 | 0 | 0 | 278 | 37 | 183 | 9 | 7 |
| Putoamispelit | 7 | 5 | 6 | 32 / 0 | 55 % | 13 | 2 | 0 | 0 | 0 | 92 | 16 | 60 | 3 | 2 |
| Yhteensä | 34 | 22 | 17 | 127 / 234 | 55 % | 42 | 3 | 0 | 0 | 0 | 370 | 53 | 243 | 12 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 16 | 13 | 103 / 0 | 53 % | 33 | 4 | 0 | 1 | 0 | 243 | 45 | 140 | 14 | 11 |
| Pudotuspelit | 7 | 3 | 7 | 36 / 0 | 69 % | 12 | 2 | 0 | 0 | 0 | 91 | 17 | 55 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 32 | 19 | 20 | 139 / 247 | 61 % | 45 | 6 | 0 | 1 | 0 | 334 | 62 | 195 | 16 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 10 | 3 | 1 | 21 / 0 | 40 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 67 | 6 | 46 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 10 | 3 | 1 | 21 / 53 | 40 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 67 | 6 | 46 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 21 | 10 | 78 / 0 | 55 % | 32 | 1 | 0 | 0 | 0 | 209 | 38 | 131 | 28 | 10 |
| Putoamispelit | 7 | 3 | 2 | 27 / 0 | 66 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 63 | 11 | 36 | 6 | 3 |
| Yhteensä | 33 | 24 | 12 | 105 / 184 | 60 % | 37 | 1 | 0 | 0 | 0 | 272 | 49 | 167 | 34 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 28 | 8 | 96 / 0 | 56 % | 37 | 1 | 0 | 0 | 0 | 252 | 41 | 156 | 12 | 6 |
| Pudotuspelit | 5 | 2 | 1 | 15 / 0 | 48 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 40 | 7 | 25 | 3 | 2 |
| Yhteensä | 34 | 30 | 9 | 111 / 203 | 52 % | 40 | 1 | 0 | 0 | 0 | 292 | 48 | 181 | 15 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 36 | 20 | 102 / 0 | 61 % | 57 | 1 | 0 | 1 | 0 | 278 | 54 | 176 | 8 | 7 |
| Pudotuspelit | 10 | 16 | 3 | 41 / 0 | 56 % | 20 | 1 | 0 | 0 | 0 | 123 | 15 | 82 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 38 | 52 | 23 | 143 / 240 | 59 % | 77 | 2 | 0 | 1 | 0 | 401 | 69 | 258 | 10 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 20 | 16 | 107 / 0 | 57 % | 37 | 1 | 0 | 2 | 0 | 272 | 66 | 165 | 9 | 8 |
| Pudotuspelit | 11 | 9 | 4 | 31 / 0 | 45 % | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 99 | 12 | 68 | 1 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 40 | 29 | 20 | 138 / 261 | 34 % | 50 | 1 | 0 | 3 | 0 | 373 | 78 | 235 | 10 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 18 | 6 | 5 | 41 / 0 | 42 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 104 | 54 | 63 | 20 | 20 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 3 | 12 / 0 | 60 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | 19 | 8 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 21 | 6 | 8 | 53 / 117 | 51 % | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 124 | 73 | 71 | 22 | 22 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 29 | 23 | 119 / 0 | 60 % | 56 | 4 | 0 | 1 | 0 | 250 | 112 | 131 | 12 | 13 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 2 / 0 | 33 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 3 | 3 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 30 | 23 | 121 / 204 | 47 % | 57 | 4 | 0 | 1 | 0 | 255 | 115 | 134 | 12 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 12 | 22 | 120 / 0 | 59 % | 34 | 0 | 0 | 0 | 0 | 276 | 132 | 156 | 12 | 10 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 3 / 0 | 100 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 8 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 12 | 23 | 123 / 207 | 79 % | 35 | 0 | 0 | 0 | 0 | 279 | 140 | 156 | 12 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 25 | 17 | 120 / 0 | 56 % | 43 | 1 | 0 | 4 | 0 | 307 | 96 | 187 | 9 | 9 |
| Yhteensä | 29 | 25 | 17 | 120 / 215 | 56 % | 43 | 1 | 0 | 4 | 0 | 307 | 96 | 187 | 9 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 39 | 33 | 174 / 0 | 66 % | 74 | 2 | 0 | 0 | 0 | 395 | 171 | 221 | 13 | 13 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 4 / 0 | 40 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 6 | 6 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 30 | 39 | 34 | 178 / 273 | 53 % | 75 | 2 | 0 | 0 | 0 | 405 | 177 | 227 | 13 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 34 | 35 | 21 | 171 / 0 | 63 % | 58 | 2 | 0 | 0 | 0 | 370 | 186 | 199 | 16 | 14 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 33 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 1 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 35 | 35 | 21 | 173 / 279 | 48 % | 58 | 2 | 0 | 0 | 0 | 377 | 187 | 204 | 16 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 38 | 43 | 163 / 0 | 60 % | 86 | 5 | 0 | 0 | 0 | 363 | 171 | 200 | 20 | 21 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 1 / 0 | 50 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 29 | 39 | 43 | 164 / 272 | 55 % | 87 | 5 | 0 | 0 | 0 | 364 | 171 | 200 | 21 | 22 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 37 | 26 | 120 / 0 | 54 % | 64 | 1 | 0 | 0 | 0 | 328 | 111 | 208 | 9 | 11 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 1 / 0 | 17 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 26 | 38 | 26 | 121 / 229 | 35 % | 65 | 1 | 0 | 0 | 0 | 329 | 111 | 208 | 9 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 29 | 19 | 149 / 0 | 60 % | 51 | 3 | 0 | 0 | 0 | 345 | 140 | 196 | 6 | 6 |
| Yhteensä | 26 | 29 | 19 | 149 / 248 | 60 % | 51 | 3 | 0 | 0 | 0 | 345 | 140 | 196 | 6 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 16 | 23 | 128 / 0 | 57 % | 40 | 1 | 0 | 0 | 0 | 253 | 172 | 125 | 10 | 13 |
| Yhteensä | 26 | 16 | 23 | 128 / 226 | 57 % | 40 | 1 | 0 | 0 | 0 | 253 | 172 | 125 | 10 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 12 | 20 | 122 / 0 | 60 % | 34 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 12 | 20 | 122 / 202 | 60 % | 34 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 21 | 22 | 131 / 0 | 63 % | 45 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 21 | 22 | 131 / 208 | 63 % | 45 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 32 | 28 | 118 / 0 | 61 % | 60 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 32 | 28 | 118 / 194 | 61 % | 60 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 34 | 17 | 127 / 0 | 61 % | 55 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 34 | 17 | 127 / 208 | 61 % | 55 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...