Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 33 | 11 | 89 / 0 | 61 % | 44 | 0 | 0 | 2 | 0 | 285 | 31 | 196 | 6 | 5 |
| Pudotuspelit | 11 | 8 | 5 | 44 / 0 | 59 % | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 132 | 16 | 88 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 67 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 2 | 9 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 34 | 41 | 16 | 135 / 223 | 62 % | 57 | 0 | 0 | 2 | 0 | 428 | 49 | 293 | 7 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 40 | 12 | 129 / 0 | 68 % | 54 | 2 | 0 | 1 | 0 | 363 | 40 | 234 | 12 | 10 |
| Pudotuspelit | 8 | 11 | 3 | 46 / 0 | 69 % | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 109 | 12 | 63 | 2 | 4 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 1 | 4 | 3 | 2 |
| Yhteensä | 33 | 51 | 15 | 175 / 261 | 45 % | 68 | 2 | 0 | 1 | 0 | 476 | 53 | 301 | 17 | 16 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 15 | 20 | 116 / 0 | 68 % | 36 | 1 | 0 | 1 | 0 | 278 | 70 | 162 | 12 | 9 |
| Pudotuspelit | 10 | 2 | 10 | 42 / 0 | 49 % | 12 | 0 | 0 | 3 | 0 | 96 | 32 | 54 | 2 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 2 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 35 | 17 | 30 | 159 / 257 | 56 % | 48 | 1 | 0 | 4 | 0 | 379 | 104 | 220 | 14 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 27 | 20 | 100 / 0 | 56 % | 48 | 1 | 0 | 3 | 0 | 274 | 49 | 174 | 2 | 3 |
| Pudotuspelit | 13 | 13 | 4 | 55 / 0 | 51 % | 17 | 0 | 0 | 1 | 0 | 148 | 21 | 93 | 6 | 5 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 3 / 0 | 33 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 1 | 7 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 41 | 24 | 158 / 296 | 47 % | 66 | 1 | 0 | 4 | 0 | 432 | 71 | 274 | 8 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 19 | 26 | 23 | 109 / 0 | 68 % | 55 | 6 | 0 | 2 | 1 | 263 | 68 | 154 | 6 | 4 |
| Pudotuspelit | 7 | 11 | 8 | 41 / 0 | 60 % | 21 | 2 | 0 | 0 | 0 | 100 | 16 | 59 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 3 / 0 | 43 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | 1 | 12 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 27 | 37 | 32 | 153 / 236 | 57 % | 77 | 8 | 0 | 2 | 1 | 378 | 85 | 225 | 6 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 24 | 15 | 105 / 0 | 72 % | 40 | 1 | 0 | 0 | 0 | 267 | 39 | 162 | 6 | 6 |
| Pudotuspelit | 7 | 5 | 7 | 34 / 0 | 60 % | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 87 | 18 | 53 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 1 | 5 / 0 | 56 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 1 | 5 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 28 | 30 | 23 | 144 / 212 | 62 % | 54 | 1 | 0 | 0 | 0 | 364 | 58 | 220 | 8 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 25 | 22 | 91 / 0 | 62 % | 49 | 2 | 0 | 0 | 0 | 259 | 57 | 168 | 5 | 7 |
| Pudotuspelit | 11 | 8 | 7 | 54 / 0 | 64 % | 16 | 1 | 0 | 1 | 0 | 121 | 30 | 67 | 3 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 2 | 0 | 5 / 0 | 71 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 16 | 1 | 11 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 32 | 35 | 29 | 150 / 238 | 66 % | 67 | 3 | 0 | 1 | 0 | 396 | 88 | 246 | 8 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 25 | 12 | 91 / 0 | 65 % | 37 | 0 | 0 | 0 | 0 | 238 | 36 | 147 | 10 | 8 |
| Pudotuspelit | 13 | 5 | 10 | 37 / 0 | 54 % | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 127 | 30 | 90 | 4 | 4 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 4 / 0 | 57 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 0 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 31 | 22 | 132 / 216 | 59 % | 53 | 0 | 0 | 0 | 0 | 373 | 66 | 241 | 14 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 26 | 14 | 102 / 0 | 64 % | 40 | 0 | 0 | 2 | 1 | 247 | 34 | 145 | 8 | 7 |
| Pudotuspelit | 5 | 1 | 3 | 28 / 0 | 67 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 58 | 10 | 30 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 25 | 27 | 17 | 130 / 201 | 65 % | 44 | 0 | 0 | 2 | 1 | 305 | 44 | 175 | 10 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 21 | 20 | 134 / 0 | 71 % | 42 | 1 | 0 | 0 | 0 | 297 | 52 | 163 | 9 | 7 |
| Pudotuspelit | 10 | 4 | 11 | 48 / 0 | 67 % | 16 | 1 | 0 | 0 | 0 | 102 | 36 | 54 | 3 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 1 / 0 | 50 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 | 2 | 1 | 0 |
| Yhteensä | 35 | 25 | 32 | 183 / 264 | 62 % | 59 | 2 | 0 | 0 | 0 | 402 | 91 | 219 | 13 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 22 | 21 | 133 / 0 | 71 % | 46 | 3 | 0 | 2 | 0 | 288 | 64 | 155 | 3 | 3 |
| Pudotuspelit | 9 | 5 | 9 | 62 / 0 | 74 % | 16 | 2 | 0 | 0 | 0 | 114 | 29 | 52 | 5 | 3 |
| Yhteensä | 33 | 27 | 30 | 195 / 272 | 72 % | 62 | 5 | 0 | 2 | 0 | 402 | 93 | 207 | 8 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 14 | 15 | 116 / 0 | 66 % | 31 | 2 | 0 | 1 | 0 | 252 | 63 | 136 | 4 | 4 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 0 | 13 / 0 | 59 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 28 | 8 | 15 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 3 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 3 | 3 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 24 | 14 | 15 | 132 / 203 | 58 % | 31 | 2 | 0 | 1 | 0 | 286 | 74 | 154 | 5 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 22 | 28 | 186 / 0 | 72 % | 54 | 4 | 0 | 1 | 0 | 325 | 109 | 138 | 6 | 8 |
| Pudotuspelit | 8 | 4 | 5 | 41 / 0 | 53 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 105 | 24 | 64 | 3 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 3 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 1 | 4 | 2 | 1 |
| Yhteensä | 31 | 26 | 33 | 230 / 340 | 59 % | 63 | 4 | 0 | 1 | 0 | 437 | 134 | 206 | 11 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 33 | 15 | 108 / 0 | 67 % | 54 | 6 | 0 | 0 | 0 | 242 | 62 | 134 | 8 | 8 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 4 / 0 | 67 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 2 | 7 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 21 | 33 | 16 | 112 / 167 | 67 % | 55 | 6 | 0 | 0 | 0 | 253 | 64 | 141 | 8 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 26 | 26 | 116 / 0 | 60 % | 57 | 5 | 0 | 0 | 0 | 243 | 91 | 127 | 11 | 10 |
| Yhteensä | 24 | 26 | 26 | 116 / 194 | 60 % | 57 | 5 | 0 | 0 | 0 | 243 | 91 | 127 | 11 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 12 | 10 | 18 | 70 / 0 | 61 % | 31 | 3 | 0 | 1 | 0 | 147 | 76 | 77 | 3 | 2 |
| Yhteensä | 12 | 10 | 18 | 70 / 115 | 61 % | 31 | 3 | 0 | 1 | 0 | 147 | 76 | 77 | 3 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 24 | 24 | 107 / 0 | 68 % | 49 | 1 | 0 | 0 | 0 | 265 | 106 | 158 | 5 | 5 |
| Yhteensä | 20 | 24 | 24 | 107 / 158 | 68 % | 49 | 1 | 0 | 0 | 0 | 265 | 106 | 158 | 5 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 21 | 19 | 102 / 0 | 60 % | 41 | 1 | 0 | 0 | 0 | 195 | 112 | 93 | 6 | 8 |
| Yhteensä | 22 | 21 | 19 | 102 / 171 | 60 % | 41 | 1 | 0 | 0 | 0 | 195 | 112 | 93 | 6 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 18 | 1 | 8 | 22 / 0 | 61 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 26 | 64 | 4 | 7 | 7 |
| Yhteensä | 18 | 1 | 8 | 22 / 36 | 61 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 26 | 64 | 4 | 7 | 7 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...