Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 17 | 2 | 6 | 63 / 0 | 60 % | 9 | 1 | 0 | 0 | 0 | 159 | 12 | 96 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 3 | 1 | 3 | 16 / 0 | 80 % | 5 | 1 | 0 | 0 | 0 | 38 | 4 | 22 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 20 | 3 | 9 | 79 / 125 | 70 % | 14 | 2 | 0 | 0 | 0 | 197 | 16 | 118 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 3 | 5 | 99 / 0 | 62 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 280 | 16 | 181 | 3 | 2 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 1 | 16 / 0 | 64 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 44 | 1 | 28 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 25 | 3 | 6 | 115 / 186 | 63 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 324 | 17 | 209 | 3 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 1 | 3 | 63 / 0 | 53 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 189 | 10 | 126 | 2 | 3 |
| Pudotuspelit | 6 | 0 | 1 | 20 / 0 | 65 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 65 | 2 | 45 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 26 | 1 | 4 | 83 / 151 | 59 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 254 | 12 | 171 | 2 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 21 | 10 | 4 | 75 / 0 | 51 % | 14 | 0 | 0 | 2 | 0 | 164 | 19 | 89 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 21 | 10 | 4 | 75 / 146 | 51 % | 14 | 0 | 0 | 2 | 0 | 164 | 19 | 89 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 6 | 15 | 122 / 0 | 64 % | 22 | 1 | 0 | 0 | 0 | 219 | 49 | 97 | 5 | 5 |
| Putoamispelit | 6 | 2 | 9 | 33 / 0 | 79 % | 11 | 0 | 0 | 1 | 0 | 88 | 21 | 55 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 30 | 8 | 24 | 155 / 233 | 71 % | 33 | 1 | 0 | 1 | 0 | 307 | 70 | 152 | 7 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 7 | 3 | 38 / 0 | 41 % | 11 | 1 | 0 | 0 | 0 | 85 | 21 | 47 | 4 | 4 |
| Pudotuspelit | 7 | 0 | 0 | 7 / 0 | 32 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | 4 | 12 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 31 | 7 | 3 | 45 / 114 | 37 % | 11 | 1 | 0 | 0 | 0 | 104 | 25 | 59 | 5 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 12 | 5 | 2 | 32 / 0 | 55 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 66 | 27 | 34 | 3 | 3 |
| Pudotuspelit | 15 | 0 | 2 | 40 / 0 | 44 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 73 | 35 | 33 | 7 | 7 |
| Yhteensä | 27 | 5 | 4 | 72 / 148 | 50 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 139 | 62 | 67 | 10 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 6 | 15 | 92 / 0 | 54 % | 23 | 2 | 0 | 0 | 0 | 202 | 95 | 110 | 14 | 13 |
| Pudotuspelit | 6 | 1 | 4 | 22 / 0 | 49 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 44 | 28 | 22 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 7 | 19 | 114 / 217 | 51 % | 28 | 2 | 0 | 0 | 0 | 246 | 123 | 132 | 14 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Putoamispelit | 7 | 4 | 7 | 32 / 0 | 67 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 76 | 16 | 44 | 3 | 2 |
| Yhteensä | 7 | 4 | 7 | 32 / 48 | 67 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 76 | 16 | 44 | 3 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Putoamispelit | 7 | 2 | 7 | 30 / 0 | 60 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 68 | 24 | 38 | 2 | 3 |
| Yhteensä | 7 | 2 | 7 | 30 / 50 | 60 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 68 | 24 | 38 | 2 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 9 | 28 | 191 / 0 | 74 % | 39 | 2 | 0 | 0 | 0 | 361 | 88 | 170 | 8 | 7 |
| Pudotuspelit | 3 | 1 | 1 | 14 / 0 | 48 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | 5 | 16 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 30 | 10 | 29 | 205 / 287 | 61 % | 41 | 2 | 0 | 0 | 0 | 391 | 93 | 186 | 10 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 23 | 5 | 13 | 109 / 0 | 61 % | 19 | 1 | 0 | 0 | 0 | 201 | 70 | 92 | 11 | 9 |
| Pudotuspelit | 5 | 1 | 1 | 21 / 0 | 51 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 51 | 4 | 30 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 28 | 6 | 14 | 130 / 219 | 56 % | 21 | 1 | 0 | 0 | 0 | 252 | 74 | 122 | 13 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 18 | 5 | 15 | 131 / 0 | 71 % | 20 | 0 | 0 | 3 | 0 | 233 | 60 | 102 | 4 | 3 |
| Putoamispelit | 1 | 3 | 2 | 13 / 0 | 81 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 23 | 5 | 10 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 19 | 8 | 17 | 144 / 201 | 76 % | 25 | 0 | 0 | 3 | 0 | 256 | 65 | 112 | 4 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 6 | 32 | 170 / 0 | 80 % | 41 | 3 | 0 | 1 | 0 | 329 | 130 | 159 | 4 | 5 |
| Yhteensä | 28 | 6 | 32 | 170 / 212 | 80 % | 41 | 3 | 0 | 1 | 0 | 329 | 130 | 159 | 4 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 3 | 32 | 149 / 0 | 76 % | 35 | 0 | 0 | 0 | 0 | 307 | 121 | 158 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 28 | 3 | 32 | 149 / 196 | 76 % | 35 | 0 | 0 | 0 | 0 | 307 | 121 | 158 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 14 | 3 | 13 | 60 / 0 | 63 % | 17 | 1 | 0 | 0 | 0 | 110 | 72 | 50 | 6 | 6 |
| Yhteensä | 14 | 3 | 13 | 60 / 95 | 63 % | 17 | 1 | 0 | 0 | 0 | 110 | 72 | 50 | 6 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 21 | 20 | 109 / 0 | 48 % | 42 | 1 | 0 | 0 | 0 | 253 | 139 | 144 | 20 | 22 |
| Yhteensä | 28 | 21 | 20 | 109 / 226 | 48 % | 42 | 1 | 0 | 0 | 0 | 253 | 139 | 144 | 20 | 22 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 34 | 13 | 27 | 95 / 0 | 39 % | 44 | 4 | 0 | 0 | 0 | 196 | 133 | 101 | 11 | 11 |
| Yhteensä | 34 | 13 | 27 | 95 / 242 | 39 % | 44 | 4 | 0 | 0 | 0 | 196 | 133 | 101 | 11 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 7 | 17 | 99 / 0 | 49 % | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 | 176 | 157 | 77 | 22 | 23 |
| Yhteensä | 26 | 7 | 17 | 99 / 203 | 49 % | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 | 176 | 157 | 77 | 22 | 23 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...