Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 2 | 14 | 3 | 18 / 0 | 64 % | 19 | 2 | 0 | 0 | 0 | 40 | 4 | 22 | 1 | 1 |
| Pudotuspelit | 12 | 12 | 0 | 38 / 0 | 43 % | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 116 | 16 | 78 | 7 | 4 |
| Yhteensä | 14 | 26 | 3 | 56 / 117 | 54 % | 31 | 2 | 0 | 0 | 0 | 156 | 20 | 100 | 8 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 2 | 5 | 3 | 10 / 0 | 63 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 28 | 7 | 18 | 2 | 2 |
| Pudotuspelit | 8 | 16 | 5 | 35 / 0 | 55 % | 23 | 2 | 0 | 0 | 0 | 103 | 16 | 68 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 10 | 21 | 8 | 45 / 80 | 59 % | 31 | 2 | 0 | 0 | 0 | 131 | 23 | 86 | 2 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 39 | 16 | 93 / 0 | 60 % | 57 | 2 | 0 | 1 | 0 | 271 | 53 | 178 | 4 | 2 |
| Pudotuspelit | 10 | 8 | 10 | 40 / 0 | 60 % | 18 | 0 | 0 | 1 | 0 | 115 | 32 | 75 | 3 | 4 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 2 / 0 | 67 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 0 | 8 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 31 | 48 | 26 | 135 / 226 | 62 % | 76 | 2 | 0 | 2 | 0 | 396 | 85 | 261 | 7 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 31 | 9 | 95 / 0 | 61 % | 41 | 1 | 0 | 0 | 0 | 268 | 46 | 173 | 7 | 3 |
| Pudotuspelit | 14 | 34 | 11 | 81 / 0 | 66 % | 46 | 1 | 0 | 1 | 0 | 211 | 34 | 130 | 3 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 2 | 0 | 4 / 0 | 80 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 1 | 8 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 35 | 67 | 20 | 180 / 282 | 69 % | 89 | 2 | 0 | 1 | 0 | 491 | 81 | 311 | 11 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 11 | 22 | 8 | 63 / 0 | 74 % | 31 | 1 | 0 | 2 | 0 | 163 | 17 | 100 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 13 | 24 | 5 | 46 / 0 | 48 % | 30 | 1 | 0 | 0 | 0 | 162 | 15 | 116 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 24 | 46 | 13 | 109 / 180 | 61 % | 61 | 2 | 0 | 2 | 0 | 325 | 32 | 216 | 2 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 33 | 31 | 110 / 0 | 67 % | 66 | 2 | 0 | 0 | 0 | 300 | 80 | 190 | 6 | 8 |
| Pudotuspelit | 15 | 20 | 19 | 76 / 0 | 61 % | 41 | 2 | 0 | 2 | 0 | 215 | 35 | 139 | 4 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 1 | 3 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 36 | 53 | 50 | 188 / 292 | 59 % | 107 | 4 | 0 | 2 | 0 | 520 | 116 | 332 | 11 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 25 | 24 | 98 / 0 | 68 % | 53 | 4 | 0 | 0 | 0 | 266 | 69 | 168 | 9 | 10 |
| Pudotuspelit | 15 | 20 | 19 | 80 / 0 | 70 % | 40 | 1 | 0 | 0 | 0 | 208 | 66 | 128 | 5 | 4 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 1 | 3 / 0 | 43 % | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 14 | 5 | 11 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 36 | 46 | 44 | 181 / 266 | 60 % | 95 | 5 | 0 | 1 | 0 | 488 | 140 | 307 | 14 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 33 | 11 | 98 / 0 | 57 % | 47 | 3 | 0 | 0 | 0 | 239 | 32 | 141 | 3 | 3 |
| Pudotuspelit | 12 | 18 | 4 | 52 / 0 | 53 % | 24 | 2 | 0 | 2 | 0 | 123 | 23 | 71 | 5 | 5 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 17 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 0 | 5 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 33 | 51 | 15 | 151 / 275 | 42 % | 71 | 5 | 0 | 2 | 0 | 368 | 55 | 217 | 9 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 22 | 6 | 79 / 0 | 52 % | 28 | 0 | 0 | 1 | 0 | 210 | 34 | 131 | 9 | 7 |
| Pudotuspelit | 15 | 19 | 8 | 68 / 0 | 54 % | 27 | 0 | 0 | 1 | 0 | 164 | 32 | 96 | 3 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 25 % | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | 1 | 3 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 36 | 41 | 14 | 149 / 285 | 44 % | 55 | 0 | 0 | 3 | 0 | 379 | 67 | 230 | 12 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 33 | 20 | 122 / 0 | 62 % | 54 | 1 | 0 | 1 | 0 | 307 | 64 | 185 | 11 | 10 |
| Pudotuspelit | 3 | 2 | 3 | 10 / 0 | 67 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 24 | 6 | 14 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 2 / 0 | 33 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 2 | 3 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 28 | 36 | 23 | 134 / 219 | 54 % | 60 | 1 | 0 | 1 | 0 | 336 | 72 | 202 | 12 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 18 | 15 | 76 / 0 | 49 % | 34 | 1 | 0 | 1 | 0 | 195 | 50 | 119 | 16 | 13 |
| Pudotuspelit | 3 | 2 | 0 | 8 / 0 | 38 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 7 | 9 | 2 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 17 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 1 | 3 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 28 | 20 | 15 | 85 / 183 | 35 % | 36 | 1 | 0 | 1 | 0 | 216 | 58 | 131 | 18 | 15 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 8 | 8 | 89 / 0 | 62 % | 17 | 1 | 0 | 1 | 0 | 224 | 37 | 135 | 12 | 11 |
| Pudotuspelit | 12 | 4 | 2 | 45 / 0 | 55 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 99 | 11 | 54 | 6 | 6 |
| Yhteensä | 34 | 12 | 10 | 134 / 225 | 59 % | 23 | 1 | 0 | 1 | 0 | 323 | 48 | 189 | 18 | 17 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 21 | 18 | 13 | 74 / 0 | 49 % | 32 | 1 | 0 | 0 | 0 | 174 | 42 | 101 | 8 | 5 |
| Pudotuspelit | 10 | 4 | 3 | 41 / 0 | 64 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 68 | 34 | 27 | 4 | 6 |
| Itä-Länsi | 1 | 2 | 0 | 3 / 0 | 43 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 0 | 5 | 1 | 0 |
| Yhteensä | 32 | 24 | 16 | 118 / 221 | 52 % | 41 | 1 | 0 | 0 | 0 | 250 | 76 | 133 | 13 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 18 | 15 | 94 / 0 | 56 % | 36 | 3 | 0 | 1 | 0 | 207 | 51 | 113 | 13 | 13 |
| Yhteensä | 22 | 18 | 15 | 94 / 168 | 56 % | 36 | 3 | 0 | 1 | 0 | 207 | 51 | 113 | 13 | 13 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...