Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pudotuspelit | 3 | 9 | 2 | 23 / 0 | 77 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 55 | 4 | 32 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 3 | 9 | 2 | 23 / 30 | 77 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 55 | 4 | 32 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 51 | 14 | 134 / 0 | 75 % | 67 | 2 | 0 | 0 | 0 | 309 | 51 | 175 | 8 | 6 |
| Pudotuspelit | 15 | 29 | 17 | 103 / 0 | 74 % | 49 | 3 | 0 | 0 | 0 | 244 | 46 | 141 | 2 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 2 | 0 | 6 / 0 | 67 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 1 | 8 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 36 | 82 | 31 | 243 / 326 | 72 % | 118 | 5 | 0 | 0 | 0 | 567 | 98 | 324 | 10 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 18 | 46 | 17 | 113 / 0 | 69 % | 66 | 3 | 0 | 0 | 0 | 272 | 41 | 159 | 2 | 2 |
| Pudotuspelit | 12 | 30 | 9 | 70 / 0 | 69 % | 41 | 2 | 0 | 0 | 0 | 170 | 23 | 100 | 6 | 4 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 4 / 0 | 80 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 0 | 7 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 31 | 77 | 26 | 187 / 271 | 73 % | 108 | 5 | 0 | 0 | 0 | 453 | 64 | 266 | 8 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 37 | 14 | 112 / 0 | 66 % | 51 | 0 | 0 | 2 | 0 | 287 | 48 | 175 | 3 | 3 |
| Pudotuspelit | 10 | 37 | 7 | 74 / 0 | 76 % | 46 | 2 | 0 | 1 | 0 | 186 | 22 | 112 | 2 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 2 | 0 | 6 / 0 | 60 % | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 9 | 1 | 3 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 31 | 76 | 21 | 192 / 279 | 67 % | 99 | 2 | 0 | 4 | 0 | 482 | 71 | 290 | 5 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 47 | 15 | 117 / 0 | 65 % | 65 | 3 | 0 | 1 | 0 | 308 | 40 | 191 | 5 | 3 |
| Pudotuspelit | 11 | 25 | 3 | 50 / 0 | 59 % | 29 | 1 | 0 | 2 | 0 | 134 | 15 | 84 | 6 | 5 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 5 / 0 | 56 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 0 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 73 | 18 | 172 / 273 | 60 % | 95 | 4 | 0 | 3 | 0 | 452 | 55 | 280 | 11 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 39 | 5 | 102 / 0 | 69 % | 44 | 0 | 0 | 0 | 0 | 283 | 30 | 181 | 6 | 6 |
| Pudotuspelit | 12 | 17 | 2 | 67 / 0 | 68 % | 20 | 1 | 0 | 0 | 0 | 162 | 16 | 95 | 5 | 4 |
| Itä-Länsi | 1 | 6 | 2 | 8 / 0 | 67 % | 9 | 1 | 0 | 0 | 0 | 26 | 3 | 18 | 1 | 0 |
| Yhteensä | 35 | 62 | 9 | 177 / 259 | 68 % | 73 | 2 | 0 | 0 | 0 | 471 | 49 | 294 | 12 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 36 | 15 | 162 / 0 | 75 % | 53 | 2 | 0 | 1 | 0 | 338 | 43 | 176 | 6 | 4 |
| Pudotuspelit | 3 | 2 | 1 | 20 / 0 | 67 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 38 | 5 | 18 | 2 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 3 / 0 | 43 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 0 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 26 | 38 | 16 | 185 / 252 | 62 % | 56 | 2 | 0 | 1 | 0 | 384 | 48 | 199 | 8 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 21 | 26 | 8 | 119 / 0 | 64 % | 34 | 0 | 0 | 0 | 0 | 250 | 38 | 137 | 12 | 6 |
| Pudotuspelit | 3 | 1 | 0 | 11 / 0 | 48 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 | 6 | 7 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 5 / 0 | 71 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 2 | 5 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 25 | 27 | 9 | 135 / 217 | 61 % | 36 | 0 | 0 | 0 | 0 | 278 | 46 | 149 | 14 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 33 | 19 | 154 / 0 | 73 % | 54 | 2 | 0 | 0 | 0 | 375 | 60 | 221 | 11 | 9 |
| Itä-Länsi | 1 | 2 | 1 | 5 / 0 | 56 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 | 1 | 13 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 23 | 35 | 20 | 159 / 220 | 64 % | 57 | 2 | 0 | 0 | 0 | 393 | 61 | 234 | 11 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 39 | 28 | 159 / 0 | 65 % | 68 | 1 | 0 | 0 | 0 | 399 | 70 | 240 | 7 | 7 |
| Itä-Länsi | 1 | 2 | 0 | 5 / 0 | 83 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 0 | 8 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 25 | 41 | 28 | 164 / 251 | 74 % | 70 | 1 | 0 | 0 | 0 | 412 | 70 | 248 | 7 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 23 | 43 | 22 | 138 / 0 | 69 % | 67 | 2 | 0 | 1 | 0 | 326 | 59 | 188 | 13 | 15 |
| Itä-Länsi | 1 | 3 | 0 | 10 / 0 | 91 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 | 1 | 17 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 24 | 46 | 22 | 148 / 212 | 80 % | 70 | 2 | 0 | 1 | 0 | 353 | 60 | 205 | 14 | 16 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 50 | 12 | 179 / 0 | 64 % | 62 | 0 | 0 | 0 | 0 | 408 | 54 | 229 | 6 | 4 |
| Yhteensä | 24 | 50 | 12 | 179 / 279 | 64 % | 62 | 0 | 0 | 0 | 0 | 408 | 54 | 229 | 6 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 52 | 16 | 163 / 0 | 70 % | 69 | 1 | 0 | 0 | 0 | 366 | 59 | 203 | 6 | 8 |
| Yhteensä | 22 | 52 | 16 | 163 / 234 | 70 % | 69 | 1 | 0 | 0 | 0 | 366 | 59 | 203 | 6 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 71 | 39 | 195 / 0 | 75 % | 114 | 4 | 0 | 0 | 0 | 447 | 79 | 252 | 4 | 4 |
| Yhteensä | 22 | 71 | 39 | 195 / 259 | 75 % | 114 | 4 | 0 | 0 | 0 | 447 | 79 | 252 | 4 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 21 | 34 | 28 | 168 / 0 | 76 % | 64 | 2 | 0 | 0 | 0 | 314 | 77 | 148 | 7 | 9 |
| Yhteensä | 21 | 34 | 28 | 168 / 221 | 76 % | 64 | 2 | 0 | 0 | 0 | 314 | 77 | 148 | 7 | 9 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...