Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 42 | 4 | 95 / 0 | 49 % | 48 | 2 | 0 | 0 | 0 | 241 | 18 | 146 | 6 | 0 |
| Putoamispelit | 6 | 18 | 1 | 31 / 0 | 63 % | 19 | 0 | 0 | 0 | 0 | 75 | 5 | 44 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 26 | 60 | 5 | 126 / 242 | 56 % | 67 | 2 | 0 | 0 | 0 | 316 | 23 | 190 | 7 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 19 | 44 | 3 | 83 / 0 | 47 % | 48 | 1 | 0 | 0 | 0 | 212 | 9 | 129 | 6 | 1 |
| Pudotuspelit | 6 | 9 | 0 | 21 / 0 | 48 % | 9 | 0 | 0 | 1 | 0 | 43 | 0 | 22 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 3 | 1 | 3 / 0 | 43 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 2 | 8 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 26 | 56 | 4 | 107 / 228 | 46 % | 61 | 1 | 0 | 1 | 0 | 266 | 11 | 159 | 6 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 42 | 8 | 81 / 0 | 44 % | 51 | 1 | 0 | 0 | 0 | 235 | 18 | 154 | 5 | 1 |
| Pudotuspelit | 14 | 23 | 2 | 52 / 0 | 44 % | 26 | 1 | 0 | 1 | 0 | 140 | 5 | 88 | 1 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 1 / 0 | 20 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 0 | 6 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 35 | 66 | 10 | 134 / 309 | 36 % | 78 | 2 | 0 | 1 | 0 | 382 | 23 | 248 | 6 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 78 | 5 | 168 / 0 | 66 % | 86 | 3 | 0 | 0 | 0 | 393 | 25 | 225 | 6 | 5 |
| Pudotuspelit | 9 | 21 | 0 | 37 / 0 | 47 % | 21 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 3 | 63 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 2 | 0 | 4 / 0 | 57 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 0 | 3 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 101 | 5 | 209 / 341 | 57 % | 109 | 3 | 0 | 0 | 0 | 500 | 28 | 291 | 6 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 82 | 7 | 131 / 0 | 60 % | 91 | 2 | 0 | 1 | 0 | 315 | 19 | 184 | 3 | 2 |
| Pudotuspelit | 9 | 20 | 1 | 31 / 0 | 47 % | 21 | 0 | 0 | 0 | 0 | 103 | 4 | 72 | 6 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 3 | 0 | 5 / 0 | 63 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 1 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 105 | 8 | 167 / 293 | 56 % | 115 | 2 | 0 | 1 | 0 | 427 | 24 | 260 | 9 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 52 | 7 | 136 / 0 | 60 % | 61 | 2 | 0 | 0 | 0 | 337 | 36 | 201 | 6 | 5 |
| Pudotuspelit | 11 | 28 | 6 | 77 / 0 | 64 % | 37 | 3 | 0 | 1 | 0 | 154 | 19 | 77 | 6 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 25 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 80 | 13 | 214 / 350 | 50 % | 98 | 5 | 0 | 1 | 0 | 493 | 55 | 279 | 12 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 64 | 6 | 163 / 0 | 64 % | 73 | 3 | 0 | 0 | 0 | 401 | 39 | 238 | 6 | 5 |
| Pudotuspelit | 11 | 12 | 1 | 55 / 0 | 54 % | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 147 | 17 | 92 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 33 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 0 | 6 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 34 | 76 | 7 | 220 / 362 | 50 % | 86 | 3 | 0 | 0 | 0 | 556 | 56 | 336 | 7 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 42 | 3 | 120 / 0 | 61 % | 47 | 2 | 0 | 0 | 0 | 315 | 27 | 195 | 7 | 6 |
| Yhteensä | 22 | 42 | 3 | 120 / 197 | 61 % | 47 | 2 | 0 | 0 | 0 | 315 | 27 | 195 | 7 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 64 | 12 | 158 / 0 | 66 % | 79 | 3 | 0 | 0 | 0 | 377 | 36 | 219 | 14 | 12 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 2 / 0 | 50 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 0 | 7 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 25 | 65 | 12 | 160 / 244 | 58 % | 80 | 3 | 0 | 0 | 0 | 386 | 36 | 226 | 14 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 58 | 13 | 141 / 0 | 60 % | 77 | 6 | 0 | 1 | 0 | 318 | 49 | 177 | 15 | 13 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 4 / 0 | 67 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 1 | 7 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 25 | 59 | 13 | 145 / 241 | 63 % | 78 | 6 | 0 | 1 | 0 | 329 | 50 | 184 | 15 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 21 | 42 | 5 | 100 / 0 | 55 % | 47 | 0 | 0 | 0 | 0 | 276 | 31 | 176 | 11 | 10 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 17 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 0 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 42 | 5 | 102 / 194 | 36 % | 47 | 0 | 0 | 0 | 0 | 283 | 31 | 181 | 11 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 44 | 3 | 112 / 0 | 51 % | 49 | 2 | 0 | 0 | 0 | 267 | 24 | 155 | 14 | 13 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 40 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 0 | 6 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 25 | 44 | 3 | 114 / 226 | 45 % | 49 | 2 | 0 | 0 | 0 | 275 | 24 | 161 | 14 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 28 | 16 | 131 / 0 | 59 % | 46 | 2 | 0 | 0 | 0 | 297 | 57 | 166 | 26 | 28 |
| Yhteensä | 24 | 28 | 16 | 131 / 223 | 59 % | 46 | 2 | 0 | 0 | 0 | 297 | 57 | 166 | 26 | 28 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 52 | 16 | 137 / 0 | 63 % | 72 | 4 | 0 | 0 | 0 | 341 | 41 | 204 | 9 | 9 |
| Yhteensä | 22 | 52 | 16 | 137 / 219 | 63 % | 72 | 4 | 0 | 0 | 0 | 341 | 41 | 204 | 9 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 24 | 17 | 123 / 0 | 57 % | 46 | 5 | 0 | 0 | 0 | 270 | 62 | 147 | 9 | 8 |
| Yhteensä | 22 | 24 | 17 | 123 / 216 | 57 % | 46 | 5 | 0 | 0 | 0 | 270 | 62 | 147 | 9 | 8 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...