Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 12 | 2 | 1 | 14 / 0 | 44 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 39 | 5 | 25 | 0 | 1 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 3 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 15 | 2 | 1 | 14 / 32 | 22 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 42 | 6 | 28 | 0 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 34 | 17 | 128 / 0 | 59 % | 52 | 1 | 0 | 2 | 0 | 328 | 52 | 200 | 5 | 5 |
| Putoamispelit | 7 | 11 | 0 | 33 / 0 | 46 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 99 | 0 | 66 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 45 | 17 | 161 / 290 | 52 % | 63 | 1 | 0 | 2 | 0 | 427 | 52 | 266 | 5 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 14 | 7 | 13 | 68 / 0 | 65 % | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 170 | 39 | 102 | 4 | 3 |
| Putoamispelit | 7 | 9 | 7 | 46 / 0 | 75 % | 17 | 1 | 0 | 0 | 0 | 103 | 21 | 57 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 21 | 16 | 20 | 114 / 165 | 70 % | 37 | 1 | 0 | 0 | 0 | 273 | 60 | 159 | 6 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Putoamispelit | 7 | 4 | 16 | 33 / 0 | 66 % | 21 | 1 | 0 | 0 | 0 | 81 | 32 | 48 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 7 | 4 | 16 | 33 / 50 | 66 % | 21 | 1 | 0 | 0 | 0 | 81 | 32 | 48 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 21 | 0 | 17 | 93 / 0 | 64 % | 17 | 0 | 0 | 0 | 0 | 198 | 94 | 105 | 5 | 5 |
| Pudotuspelit | 2 | 0 | 1 | 5 / 0 | 46 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 4 | 8 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 23 | 0 | 18 | 98 / 156 | 55 % | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 | 211 | 98 | 113 | 5 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 13 | 30 | 154 / 0 | 72 % | 46 | 3 | 0 | 0 | 0 | 322 | 128 | 169 | 6 | 6 |
| Pudotuspelit | 8 | 1 | 9 | 37 / 0 | 62 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 76 | 38 | 39 | 1 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 2 | 3 | 6 / 0 | 75 % | 6 | 1 | 0 | 0 | 0 | 14 | 5 | 8 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 37 | 16 | 42 | 197 / 281 | 70 % | 62 | 4 | 0 | 0 | 0 | 412 | 171 | 216 | 7 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 6 | 44 | 152 / 0 | 75 % | 51 | 1 | 0 | 0 | 0 | 277 | 135 | 125 | 5 | 9 |
| Pudotuspelit | 10 | 3 | 11 | 47 / 0 | 69 % | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 89 | 57 | 42 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 2 | 4 / 0 | 57 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 4 | 3 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 38 | 9 | 57 | 203 / 277 | 67 % | 67 | 1 | 0 | 0 | 0 | 373 | 196 | 170 | 6 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 7 | 62 | 167 / 0 | 71 % | 71 | 2 | 0 | 0 | 0 | 308 | 220 | 141 | 9 | 12 |
| Pudotuspelit | 10 | 2 | 11 | 42 / 0 | 58 % | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 76 | 49 | 34 | 2 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 4 / 0 | 57 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 9 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 39 | 9 | 74 | 213 / 313 | 62 % | 85 | 2 | 0 | 0 | 0 | 389 | 278 | 176 | 11 | 15 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 3 | 55 | 177 / 0 | 73 % | 60 | 2 | 0 | 0 | 0 | 309 | 252 | 131 | 12 | 11 |
| Pudotuspelit | 10 | 1 | 6 | 57 / 0 | 61 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 90 | 79 | 33 | 3 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 2 | 1 | 9 / 0 | 75 % | 4 | 1 | 0 | 0 | 0 | 13 | 3 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 39 | 6 | 62 | 243 / 348 | 70 % | 71 | 3 | 0 | 0 | 0 | 412 | 334 | 168 | 15 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 9 | 37 | 160 / 0 | 67 % | 51 | 5 | 0 | 0 | 0 | 283 | 219 | 123 | 6 | 7 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 33 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 4 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 9 | 37 | 162 / 246 | 50 % | 51 | 5 | 0 | 0 | 0 | 285 | 223 | 123 | 6 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 13 | 33 | 164 / 0 | 63 % | 47 | 1 | 0 | 2 | 0 | 303 | 220 | 139 | 9 | 10 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 2 | 5 / 0 | 63 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 8 | 6 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 13 | 35 | 169 / 270 | 63 % | 49 | 1 | 0 | 2 | 0 | 314 | 228 | 145 | 9 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 7 | 32 | 151 / 0 | 62 % | 44 | 5 | 0 | 0 | 0 | 258 | 234 | 110 | 7 | 8 |
| Yhteensä | 29 | 7 | 32 | 151 / 245 | 62 % | 44 | 5 | 0 | 0 | 0 | 258 | 234 | 110 | 7 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 10 | 42 | 151 / 0 | 65 % | 56 | 4 | 0 | 0 | 0 | 229 | 272 | 81 | 10 | 11 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 29 | 10 | 42 | 151 / 233 | 33 % | 56 | 4 | 0 | 0 | 0 | 231 | 274 | 83 | 11 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 34 | 24 | 33 | 134 / 0 | 56 % | 63 | 6 | 0 | 0 | 0 | 304 | 156 | 170 | 7 | 7 |
| Yhteensä | 34 | 24 | 33 | 134 / 238 | 56 % | 63 | 6 | 0 | 0 | 0 | 304 | 156 | 170 | 7 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 26 | 29 | 117 / 0 | 53 % | 57 | 2 | 0 | 0 | 0 | 238 | 144 | 121 | 12 | 12 |
| Yhteensä | 28 | 26 | 29 | 117 / 219 | 53 % | 57 | 2 | 0 | 0 | 0 | 238 | 144 | 121 | 12 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 15 | 19 | 81 / 0 | 50 % | 34 | 0 | 0 | 0 | 0 | 178 | 120 | 97 | 7 | 7 |
| Yhteensä | 25 | 15 | 19 | 81 / 161 | 50 % | 34 | 0 | 0 | 0 | 0 | 178 | 120 | 97 | 7 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 11 | 10 | 136 / 0 | 51 % | 24 | 3 | 0 | 0 | 0 | 256 | 105 | 120 | 7 | 7 |
| Yhteensä | 26 | 11 | 10 | 136 / 265 | 51 % | 24 | 3 | 0 | 0 | 0 | 256 | 105 | 120 | 7 | 7 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...